Çalışanlara Yeni Ödeme Biçimleriyle Hitap Etmek Gerekiyor

Coin ile ödeme
1.312

Son yıllarda,  bazı uygulamalar sayesinde tüketicilerin dakikalar içinde kapılarına bir taksi veya sıcak yemek sipariş etmelerine olanak tanınıyor. Kullanıcılar, anlık hizmetlere alışmaya başladı. Fakat hala bordroyu bekliyoruz. Modern çalışanlar bu çelişkiyi görüyor. Teknoloji, taksi hizmeti ve yemek siparişlerinde olduğu gibi, ödeme gibi tazminat alma deneyimini de geliştirebilir.

Maaş karşılığı çalışanlar için, vardiyanın sonunda ödeme alma cazip bir seçenek olarak görülüyor. Gerçekçi bir tavırla düşündüğümüzde, işçiler genellikle tasarruflardan yoksun, faturaları ödemekte geç kalıyorlar ve bunun sonucu olarak tasarruf etme kabiliyetleri etkileniyor.  Bu durumu sadece işverenin hatası olarak görmemek lazım bordro hizmetleri fi tarihinden kalma. Dijital hızda bordro sistemleri çok uzun olmayan bir gelecekte geride kalacak. Yeni teknolojiler işverenlerin maaşları modernize etmelerine ve geleneksel maaş ödemelerinden önce işçilere para kazanmalarına yardımcı oluyor.

Geleneksel ödeme sistemlerine sahip küresel şirketler, alternatif ödeme yöntemlerini kullanırken zorluklarla karşılaşabiliyor. İnsan kaynakları departmanlarının karşılaşabileceği zorlukların başında bu eski sistemleri değiştirmenin yanı sıra genel ödeme kuralları ve uygulamalarının nasıl uygulanacağını bulmaları gerekiyor.

Her ülkenin, her sektörün işçilere yönelik ücretleri tanımlamak için farklı bir yolu vardır ve yönetmelikler ve vergiler bu karmaşıklığa katkıda bulunur. Ödeme yöntemleri ve sıklığı ne kadar fazla olursa, yönetilmesi gereken daha karmaşık bir durumdur. Eğer kuralı genel olarak standartlaştırıyorsanız, o zaman süreç çok daha kolay hale gelir.

Bir başka ortaya çıkan tazminat şekli de kripto para birimidir. “Crypto, piyasaların göreceli olarak istikrarsız olduğu yerlerde iyi”.  Özellikle gelişmekte olan bölgelerde, kripto para birimi, bölgenin nakit paralarından daha değerli olabilir. Kur riskinin olduğu yerlerde, kripto paraların tazminatta büyük bir rol alacağını düşünüyorum.

Kripto para ile ödeme  çeşitli problemlere de neden olabilir. İlk olarak, para birimlerinin oynaklığı bir gün değersiz olabileceği anlamına geliyor, çek ve senet eksikliği, riskli olduğu anlamına gelir. Son olarak, bazı insanlar nakit istikrarı tercih eder.

Yine de, ödemeleri kişiselleştirmede değer var. Şirketler bu alandaki mevcut eğilimlere ayak uydurmaması halinde, yeteneklere daha fazla erişim sağlayamayacaklar…

Genç yetenekler iş gücünün  bir bölümünü kapsamaktadır, onların ihtiyaçlarına hitap etmek gerekiyor . Bu çalışanların maaş ve bonus ile diğerlerinden daha az motive olduklarını biliyoruz. Kendilerine adil bir şekilde ya da kişisel gereksinimlerine uygun bir şekilde ödeme yapılmazsa, başka işlerde çalışacaklardır.

Çalışanların bir şirketin başarısını yönlendiren unsurları vardır.  İş dünyası liderlerinin, işçilerin adil bir şekilde muamele gördükleri ve ödüllendirildiklerini hissetme gücünü asla hafife almaması gerekiyor.

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.