TEMARÜZ (YALANDAN HASTALIK) SORUNU

4.920

Son yıllarda özelliklede Batı ülkelerinin çalışma hayatlarında gerçek hastalıkların yanında temarüz vakaları hızla artmaktadır. Sosyal sigortalı olarak çalışan insanların hastalığa daha çok meyilli olması, çalışma mevzuatının düzenlemelerine göre ya işletmeleri, ya hastalık sandıklarını veyahut her ikisini de olumsuz etkilemektedir.

İk, çalışanlarla sosyal diyaloğa geçerek ve endüstriyel demokrasiyi etkin kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilir.

İş hayatında hastalıktan dolayı meydana gelen işgücü kaybını ülkeler arası incelersek İsveç, Batı Almanya, Hollanda gibi Batı Avrupa ülkeleri dünyada ilk sıralarda yer almaktadır.

İsveç’te yıllık çalışma saatinin ortalama olarak %11.6’sı çeşitli hastalık vakalarından dolayı kaybolmakta. Batı Almanya’da ise bu oran %8.8’dir.Bir başka deyişle bir Alman işçisi hastalık sebebiyle yılda ortalama 146 saat(18 İş günü) çalıştığı işyerinden uzakta kalmaktadır.Japonya’da bu sayı 4 günle sınırlı.

Türkiye’de araştırma verilerine ulaşamadığımdan dolayı örnek ülke olarak Almanya’yı tercih etmekteyim.
Her 100 Alman işçisinden 33’ü haftanın ilk çalışma günü olan Pazartesi gününde bir hekim raporu ile hasta olduğunu beyan ederek işyerine gitmemekteler. Takip eden diğer iş günlerinde hastalığa çıkan işçilerin oranı %21’den(Salı) %11’e(Cuma) düşmektedir.

Hastalığın başlangıcı, yoğunlukla haftanın ilk günlerinde meydana gelirken hastalığın sona ermesi de çoğunlukla hafta sonuna rast gelmektedir. Hastalıkların daha fazla Pazartesi günleri başlaması ve Cuma günlerinde bitmesi, hastalığa çıkan işçilerin önemli bir kesiminin aslında ciddi boyutta hasta olmadıklarını ve planlı, bilinçli bir şekilde programladıklarını göstermektedir.

Kayda geçen temarüz vakalarının gerçek boyutunu tam olarak belirlemek mümkün görünmese de küçümsenemeyecek oranda olduğunu savunmak istatistiki verilerle mümkündür.
Temarüzle alakalı içerik ne yazık ki Türk kaynaklarında bulamazsınız. Fakat İşe gitmemek için yalan adıyla arama motorlarından arama yaptığınızda tüm yalanlar listelenmiş durumda. Bu durum düşüncemi destekler nitelikte…
Temarüz verilerine ulaşamadığım için İş hayatında başarılı yalanlar listesi paylaşıyorum.İlgili sitelerde % etkisini bile veriliyor…

EN YAKIN ARKADAŞINIZIN AİLESİNDEN BİRİNİ KURBAN ETMEK
Çok basit bir yalan olup %95 etkilidir.
Yetkili kişinin yanına gidilir ve buruk bir ses tonuyla benim çocukluk arkadaşımın annesi vefat etti 🙁 öğleden sonra cenazeye gitmem lazım

KENDİ AİLENİZDEN BİRİNİN HASTANEYE DÜŞMESİ
Bu düşünce sizi strese sokmuştur zaten. Herhangi bir kelimede atar şansınız olduğu için %100 etkilidir.
”Babama araba çarpmış acil hastaneye gitmem lazım” dedikten sonra size kimse tek bir kelime edemez. Sadece patronla aranız iyiyse bir defaya mahsus arar durumu ne diye. onu çevirirseniz müthiş yalan.

GERÇEKÇİLİK
İşten kovulma ihtimali de barındıran bu yalan %100 etkilidir ya kovulursunuz ya da tertemiz izin alırsınız.
Patronun yanına gidip bugün kız arkadaşımın doğum günü ona özel bir organizasyon ayarladım. Benim şu saatte çıkmam lazım diyerek basit bir şekilde izin alabilirsiniz.

KİŞİSEL HASTALIK

Herhangi basit bir hastalığınızın olması kafi bu yalan için. İzin ihtimali %85’tir.

Örneğin benim migrenim var kontrol için şu tarihte doktora gitmem lazım. Basit ama biraz zeki olursanız sizi reddetme ihtimali yoktur. Migren basit olur derseniz karaciğerden falan vurabilirsiniz. www.google.com adlı siteye karaciğer problemleri yazın ilk çıkan garip isimli karaciğer sorununu söyleyin. Rapor isteyecek kurumsal bir şirketse hiç bu topa girmeyin.
DÜĞÜN
Cumartesi günlerinin değişmezi olan düğün yalanı yaz ayının gelmesiyle %95 etkilidir.
Cumartesi günü kuzenimin düğünü var. Düğün saat 1’de ama hazırlığı var kuaförü var vs. tarzı yalanlarla cumartesi gününü tertemiz bir yalanla izinli geçirirsiniz.
FİGHT CLUP
Tek yapmanız gereken samimi bir arkadaşınızdan sağlam bir yumruk yiyip yüzünüzü morartmasını sağlamak. Net yalandır. %90 etkilidir.
Kız arkadaşıma laf attılar 5 kişiye daldım, sen bir de onları gör tarzı söylemlerden sonra başımın ağrısından duramıyorum diyin ve bikaç gün dinlenin.
YILLIK İZİN
Kurumsal olmayan yerlerde 1 yıl da çalışsanız tam izin hakkınızı kullanamazsınız. Patronun yanına gidip geçen yazdan beri çalışıyorum bi bayram tatili yapabildim. Bu yaz bikaç gün kafamı dinlemek istiyorum. %75 etkili bu yalan doğru zamanda uygulanırsa 1 haftalık güzel bir tatil sizi bekler.

DİŞ AĞRISI
%100 etkilidir. Kimse dişinize bakmaz zaten. Arka taraflarda çürük var, 20lik yaş dişi falan tarzı bahaneler. Ağrı kesici etki etmiyor. Dişçiye gitmem lazım diyip çok rahat günün her saati izin alabilirsiniz.
ÇAĞIMIZIN VEBASI GRİP
Bulaşıcı olduğu için herkesi sizden uzaklaştırır. Siz işe gitmek isteseniz de patron istemez. %100 etkili bir yalan olan bu grip çok basit şekilde olunur.
– Terli terli su içmek
– Gözleri ovarak kızartmak

Kaynak: Resmi veriler Ali Seyyar-Çalışma Hayatının Sorunları makalesinden alınmıştır.

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.