Big Data Nedir ve Neden Önemli?

büyük veri
4.485

Big Data , düzenli veya düzensiz olmak üzere, her gün yapılan çalışmaların işleyişini zorlaştıran büyük miktardaki veriyi tanımlıyor.Diğer ismiyle Büyük verinin analizleri sonucunda, çalışmalar için daha iyi strateji ve karar verme olanağı sağlanmış olur.Ancak önemli olan veri miktarından ziyade kurumların bu verilerle neler yaptıklarıdır. Daha iyi kararlar vermeye ve stratejik iş hareketlerine neden olan anlayışlar için büyük verinin potansiyeli çok yüksektir.

Big Data’nın Potansiyeli

Küresel seviyede üretilen ve depolanan bilginin miktarı hayal edilemeyecek kadar çoktur ve her geçen gün büyümektedir. Bu da henüz çok az bir kısmı analiz edilmiş iş bilgilerinden kritik görüşler sağlamadaki potansiyelin daha da büyük olduğunu göstermek için yeterli. Peki bu durum firmalar için ne anlam ifade ediyor. Firmalar, kendi organizasyonlarına gelen, üzerinde çalışılmamış bu bilgilerden nasıl daha iyi faydalanabilir?

Big Data Neden Önemlidir?

Big Data ne kadar bilgi sahibi olunduğundan ziyade onunla ne yapılacağı üzerine yoğunlaşıyor. Herhangi bir kaynaktan veri alıp onları para ve zaman tasarrufu(maliyet azaltma), yeni proje,ürün,hizmet gelişimi ve optimize edilmiş önerileri aynı zamanda da akıllı karar verilmesini sağlayan cevaplar bulmak için analiz edebilirsiniz.. Büyük veri güçlü analizlerle birleştiğinde işle alakalı şunlar gerçekleştirilebilir:

►Gerçek zamanlı hata ve sorunların temel nedenlerini belirleme.

►Müşterilerin satın alma alışkanlıklarına dayanarak satış amaçlı kuponlar üretme.

►Yeni portfolyoların risklerini tekrar hesaplama.

►İşleyişi etkilemeden önce yanlış davranışları tespit etme.

Büyük verilerin önemi, sahip olduğunuz verinin ne olduğu, ne yaptığınızla ilgili değildir.

 

Kaynak: https://www.sas.com/en_us/insights/big-data/what-is-big-data.html#dmimportance sitesinden türkçeleştirilmiş ve yorumlarla zenginleştirilmiştir.

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.