Covid-19 Pandemi Sonrası Çalışma Dinamikleri ve Dijital Dönüşüm 

pandemi,salgın,covid,covid-19
1.439

Harvard Business School profesörü,  küresel yönetim ve liderlik uzmanı Tsedal Neeley,  COVID-19 pandemisinin getirdiği hızlı dönüşümde fikirleri ve tavsiyelerini paylaştı. Bu fikirleri dijital dönüşümden,  radikal değişim zamanlarında liderliğe kadar, işlerin geleceği hakkında bir dizi görüşleri  kapsamaktadır. Bu görüşleri sizler için derledik. 

COVID’in getirdiği en önemli değişiklikler, işgücünün yüzde 80 ila yüzde 90’ının özellikle de ofiste çalışan insanlar olan bilgi çalışanlarının uzaktan çalışmaya geçmeleridir. Birçok insan, profesyonel yaşamlarında ilk kez, neredeyse küresel bir pandemi bağlamında, neredeyse iş ve işbirliği yapmayı, üretken olmayı, çalışmayı denedi.Gördüğümüz diğer bir durum, birçok kuruluş için dijital dönüşüme geçiş. Uzaktan çalışma veya işin sanallaştırılması denildiğinde, bunu destekleyecek daha sağlam olanaklara sahip teknolojilere (iletişim araçları, siber güvenlik araçları, içerik yönetim sistemleri vb.) sahip olmanız gerekir .Kurumların bu teknolojileri kullanmaya başlamasıyla, COVID-19 küresel salgını nedeniyle gerçekten hızlanan bazı sanal ve dijital gelişmeler görüyoruz. Bazı şirketler yapay zeka ve makine öğrenimi kullanıyor. Tüm bunları çalışır görüyoruz ve çok daha zeki olmaya zorlanacağız. Aynı zamanda, bir çeşit dijital kapasiteye sahip olan şirketlerin bu ekonomik dönemde daha iyi performans gösterecekleri düşünülebilir çünkü doğru verileri, doğru yaklaşımları nasıl kullanacaklarını, stratejik kararlarını desteklemek için nasıl karşı önlemler alacaklarını deneyimlediler.

Covid-19 Sürecinde Birçok Çalışma Dinamiği Değişti

Liderler için takım lansmanı adı verilen şeyi yapmalarını sağlamak çok önemlidir. Şimdiye kadar bir takım lansmanı yapmadıysanız, yeniden lansman yapmanız gerekir. Takım lansmanı, herhangi bir takımın başarı faktörlerinden biridir. Bir takıma hayat verir. Sanal ekiplerin performansını yüzde 30 artırmaya yardımcı olur. Bir takımın başlatılması veya [normalleşme sürecinde] yeniden başlatılması, aşağıdakileri yeniden belirlemenizi gerektirir:

Paylaşılan amaç : Grup olarak paylaşılan hedeflerin, misyonun ve vizyonun ne olduğu konusunda yeni düzenlemeler gerekir.

Kaynaklar : Bütçelerde her koşulda ihtiyaçlar yeniden belirlenecektir.

Çalışanların yaşadığı deneyim : Bireysel güçlü yanları, kısıtlamaları ve boşlukları yapılandırmak önemlidir.Görev tahsisini ve dengeyi buna göre anlamak ve yapılandırmak gerekiyor.

Bugün, birçok aile  evde eğitim görüyor ve birçoğu diğer bir yandan çalışıyor. Günler onlar için daha uzun olabilir ve saatleri grubun geri kalanıyla çakışabilir. Liderlerin bu durumda kim olduğunu ve onlarla birlikte gelen kısıtlamaları anlamaları gerekir. Bu senaryolara sahip insanları barındırmalıdırlar çünkü insanların çocuklarını desteklemek, onları aile olarak desteklemek için inşa ettikleri tüm destek yapısı bu küresel pandemide ortadan kalkmıştır. Bu kısıtlamaları anlamanız gerekiyor. 

 

  • Yeni normlar: Normlar oluşturun veya yeniden kurgulamak  gerekiyor. (Nasıl iletişim kuruyorsunuz ve ne sıklıkla? İletişim kurmak için hangi araçları kullanacaksınız?)

İnsanlar video konferans yorgunluğu ile ilgili endişelerini dile getiriyor ve doğru ihtiyaçlar için doğru medyayı seçmek önemlidir. Grup olarak, bağlantıda kalmak için sizin için neyin işe yarayacağına karar vermeniz gerekir. Resmi olmayan temaslar sanal öğle yemekleri veya sanal kahve molaları gibi düşünülebilir.

Yeni Normale Geçişte Yeniden İşe Dönüş

Açmak, eski sistemimize derhal geri döneceğimiz anlamına gelmiyor, özellikle de henüz aşı olmadığında. Yani mekan ve teknoloji kullanımı ile ilgili birçok soru var. Örneğin, son zamanlarda içecek konusunda uzmanlaşmış bir şirketin işleri hiç bu kadar iyi olmamıştı. Önce e-ticarete başladılar. İşletmelerin, gelirlerini desteklemek, müşterilerine hizmet vermek ve çok mevcut kalmak için sağlam bir çevrimiçi dağıtım sistemine başlamalarının anlamlı olup olmayacağını düşünmeleri gerekiyor.

Karşı Kültür Endişesi

Bununla birlikte, işletmeler yeniden açıldığında ve personelinin tam kapasitesini kullanmadığında  bazılarının hala evde olduğu ve bazılarının işe başladığı akılda tutulmalıdır. Aslında iki grup yaratıyoruz – işi başlatmak için COVID’e maruz kalma riski olanlar ve evde güvende olanlar. Bu ne yaratabilir? Bu bize karşı bir kültür yaratabilir. Liderlerin bu dinamikler konusunda çok dikkatli olması ve hiçbir grubun ayrıcalıklı veya dışlanmış hissetmediğinden emin olması gerekir. 

Kriz Zamanlarında Liderlik: Yalnız Lider Olma Zamanı Değil.

Her kuruluşta liderlerin liderlik edebilmesi için düzenli olarak iletişim kuran çok görünür bir lidere sahip olması gerekir. Liderler iletişim tonunu ayarlamalıdır çünkü krizle nasıl başa çıkacaklarını anlamak zorundalar. Tanımlamalar için önemli olan iki şey vardır. Belirli bir liderlik gerektiren kriz zamanlarında liderlik yaptıklarını bilmeleri gerekir. Aynı zamanda radikal değişime de öncülük ediyorlar, ancak birçoğu öyle olduğunu düşünmüyor. Tüm işgücünüz evden çalışmaya geçtiğinde; müşteri tabanınız bu olağanüstü dinamik dönemde olduğunda; tüm çalışma biçimleriniz değiştiğinde, bir belirsizlik döneminde radikal bir değişimden geçiyorsunuz. 

Geleceğin nasıl görüneceğini bilmiyorsun. İnsanlar endişeli,yeni becerilere ihtiyaç duyuyor ve yeni ekipmanlara ihtiyacı var. Bütün organizasyonlarda  Covid-19 pandemi sürecinde çalışmalar tersine döndü. Bu radikal bir değişiklik. 

Örgütlerin tonu ayarlaması ve liderlerini buna göre yönlendirebilmek için donatmaları gerekiyor. Bu ilk adım.

İkincisi, liderler mesajlaşmalarını, hareketlerini ve eylemlerini dengelemeye çalışmalı.Bunun için iş paylaşımları ve görev dağılımları yeniden düzenlenebilir.  Hiçbir lider, özellikle modern zamanlarımızda küresel bir salgından geçmediği için, her şeyi kendi başına çözmeye çalışmaz, değil mi?   En iyi uygulamaları oluşturmak için bu, destek sistemini inşa etmenin bir yoludur.

Son olarak, liderlerin resmi olarak değil, her zaman bir dizi mentor veya kendi danışma kuruluna sahip olmaları gerekir. Bunlar sıradan zamanlar değil ve kriz zamanlarında danışmanlara ihtiyaç var. Bu insanlar gerçekten gelişmek istediğiniz bir alanda ciddi bir uzmanlığa sahiptir ve gerçeği duymaktan korkmazlar. 

Özetle; Liderler değişime nasıl liderlik edeceğini, kriz zamanlarında nasıl liderlik edeceklerini ve yenilikleri nasıl anlayacaklarını bilmelidir. Çok hızlı bir şekilde çözmeleri gereken çok şey var ve bunu tek başlarına yapamıyorlar. 

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

1 yorum
  1. Tahir diyor

    Eğer yapabilseydim size birkaç ilginç konu veya tavsiye önermek isterdim. Bu konu hakkında daha çok şey öğrenmek isterim!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.