Endüstri 4.0’da Zihinsel Dönüşüm ve Türkiye

değişim
2.073

Dijitalleşme sürecinde ne yapmak istediğimizi ortaya koymalıyız.Zihinsel dönüşümümüzü hızlandırmak lazım.

Verimlilik konusunda geçmişe bakılınca 10 yıl önce ERP’ye yaklaşımızı hatırlayabiliriz. Teknolojinin kullanıcısı olmamız yeterli değildir, bu teknolojiyi üreten ve standartlarını belirleyen olmamız gerekiyor.

Dönüşümde verimliliği tetikleyen bazı etmenler olduğu görülüyor. Bunlardan birincisi zihinsel dönüşümdür. Böyle bir zihinsel dönüşüm hem verimlilik hem de gelecek süreçlerden örneğin Endüstri 4.0 döneminden yararlanabilmeyi sağlayacaktır.

Umuyorum ki Türkiye Endüstri 4.0’dan iyi faydalanacaktır.

Türkiye’ye yatırım yapan, yazılım geliştirmeyi desteleyen kuruluşları desteklemek gerekiyor…

 Zihinsel dönüşümle ilgili olarak  çok temel çalışmalar var.

İnovasyon ise ilerlemenin temelinde yatan unsur ve bunun için vatandaşlara sunulan hizmetlerin farklılaşması gerekiyor. Vatandaşların hizmetlere erişim yöntemlerinin, başka bir bakış açısıyla, verinin toplanmasında kullanılan yöntemlerin değiştirilmesi gerekiyor. Veriyi anlamlı hale getirmek ve bu şekilde kullanılması için teknolojiler üretiyoruz. Ama sahip olduğumuz veriyle nasıl karar alıyoruz bu önemlidir.

Dönüşümün verimli hale gelmesi için iletişimin verimli hale gelmesi gerekmektedir. Bu konuya  ne kadar yatırım yapıyoruz? Samimi cevaplanması gerekir. İletişim modellerini değiştiriyoruz. İletişim temelde insanların birbirinin ne dediğini anlamasıdır.

Zihinsel dönüşüm bize önyargılardan kurtulmaya başlamayı söylüyor. Kalkınma Ajansları vasıtasıyla üniversitelerden yeni mezun gençlerimizi farklı ülkelere göndererek farklı iş yapma yöntemlerini öğrenmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

Dijital dönüşümün 3 bileşeni var. Birincisi kişiselleştirme. İkincisi verimliliği artırmak için süreçlere odaklanmak. Üçüncüsü ise ortak paylaşım. Paylaşım platformları inşa etmek zorundayız. Rekabet ettiğiniz şirketler de dahil olmak üzere bir arada iş yapma kültürünü geliştirmemiz gerekiyor. Ar-Ge’de birlikte çalışma kültürümüzü zayıf görüyorum.

Değişim kaçınılmaz şekilde karşımıza geliyor. İnternetin sağladığı iş ve ekonomi hacmi çok büyük.

Bunca regülasyona rağmen bulut bilişimden dahi yeterince yararlanamıyoruz. Bulut bilişimin özellikle iyi anlaşılması gerekiyor. Bu konudaki çalışmalara ağırlık verilmesinin çok yararlı olacağını düşünüyorum.

Coşkun Dolanbay

Konu ile alakalı ayrıca bakmak isterseniz:http://yonetimdeinsan.com/tr/endustri40/yeni-sanayi-devrimine-turkiye-hazir-mi/

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.