TÜSİAD-BCG Türkiye’nin Sanayide Dijital Dönüşüm Yetkinliği Raporu

TÜSİAD, Sanayide Dijital Dönüşüm Yetkinliği Raporu’nu açıkladı.

tusiad
2.235

TÜSİAD, Sanayide Dijital Dönüşüm Yetkinliği Raporu’nu açıkladı. Raporda, dijital dönüşüm sürecinde Türkiye’nin artıları ve eksilerine yönelik birçok veri sunuldu.

Türkiye’nin Yarıştaki Durumu ile İlgili Tespitler ve Çözüm Önerileri Araştırma bulgularına göre;

► Sanayide dijital dönüşüm yolculuğunda karşılaşılan engeller açısından gelişmiş ülkelerden farklı olarak Türkiye’deki şirketler yatırım öncesi ve planlama dönemindedirler.

► Teknoloji kullanıcısı şirketler yerli tedarikçilerin olmadığını/bulunamadığını belirtirken teknoloji tedarikçisi şirketlerin talep düşüklüğünü önemli bir problem olarak göstermesi teknolojinin arz ve talebi arasında bir kopukluk olduğunu göstermektedir.

Şirketlerin dijital dönüşüm konusunda stratejilerini belirlemeden yatırım kararları almaları ve kısıtlı kaynaklarını bu kararlara harcamaları, şirketlerin kaynaklarının boşa gitmesine neden olabilmektedir. Bu sebeple, Türkiye’nin bu yarışta kalıcı olması için üç adımdan oluşan kapsayıcı bir yol haritasına göre hareket etmesi kritik öneme sahiptir:

► Yatırımları hedefe göre yönlendirmek

► Geleceği bugünden şekillendirmek

► Değeri Türkiye’de yaratmak

Araştırma sonuçlarından beş temel bulgu ortaya çıktı:

► Şirketlerin büyük çoğunluğu sanayide dijital dönüşüm konusunda bilgi ve ilgi seviyelerinin yüksek olduğunu belirtirken, dönüşüme hazır olduğunu düşünen şirketlerin oranı nispeten daha düşük.

► Türkiye’de sanayi şirketlerinin dijital dönüşüm uygulama alanlarında henüz pilot projeleri gerçekleştirme (44/100) aşamasında olduğu görülmekte.

► Şirketlerin özellikle Strateji ve Yol haritası ile Yönetişim yetkinliklerinin düşük olduğu görülmekte.

► Şirketlerin yetkinlik seviyelerinin sektörlere göre farklılaşmadığı görülmekte. Bununla birlikte, büyük ölçekteki şirketlerin (yıllık 250 milyon TL’den fazla geliri olan şirketler) sanayide dijital dönüşüm yetkinlik seviyeleri (50/100) küçük ölçekli şirketlere (33/100) nazaran daha yüksek.

► Şirketler, dijital dönüşümün önündeki en büyük engellerin yatırım maliyetlerinin yüksekliği ve yatırımın geri dönüş belirsizliği olduğunu belirtmekte.

Raporun tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.