Bir Uzay Otelinde Kalmak İster misiniz?

Uzay Oteli
1.297

Aurora İstasyonu, uzayda ilk otel olmayı planlıyor. Fakat Dünya’nın yörüngesinde tatil yapmamız ne kadar muhtemel?

(Konumuz yönetimden biraz daha farklı teknolojinin farklı bir boyutundan bakış ve düşünce dünyamızı çeşitlendirmek olsun düşüncesiyle yayınlıyoruz.)

Resmi duyuru 2018 Nisan ayında San Jose, Kaliforniya’daki Uzay 2.0 Konferansı sırasında gerçekleşti. Gezegenin, kuzey ve güney ışıklarının epik manzarasının tadını çıkararak, büyük bir özel jetin büyüklüğü ile ilgili bir yapıya yerleştirilen konuklar, Dünya yüzeyinin 200 mil yukarısında uçacaklardı.

2022 yılına kadar yörüngede olması planlanan Aurora İstasyonundaki 12 günlük yolculuk kişi başı 9,5 milyon dolar (7,3 milyon £) ile başlıyor. Bununla birlikte, şirket bekleme listesinin yaklaşık yedi ay önceden kaydedildiğini söylüyor.

Aurora İstasyonunun arkasındaki firma Orion Span’ın kurucusu ve CEO’su Frank Bunger “İstasyonlarımızın bir parçası, insanlara profesyonel bir astronotun yaşamının tadını çıkarmaktır. Ancak, çoğu misafirin pencereden dışarı bakmasını, tanıdıkları herkesi çağırmasını ve misafirlerin sıkılmamasını istiyorsa, sanal gerçeklik deneyimi olarak adlandırdığımız“ sanal güverte ”dediğimiz şeye sahibiz. İçinde istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz; uzayda yüzebilir, Ay’da yürüyebilir, golf oynayabilirsiniz. ”

Kitlesel fonlama kampanyası düzenleyen Aurora Station’ı, sade Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) lüks bir soyundan “astronot-lite” olarak düşünün. Bazı benzerlikler olacaktır: her ikisinde de ziyaretçiler (iki personeli olan dört misafir) üst yapıya bağlı uyku tulumlarını kestirecek, yiyecekler donacak şekilde kurutulacak ve tüm konukların yoğun bir şekilde başlatılmadan önce sağlık taramasından geçmesi gerekecektir.  Sadece Aurora’ya yolculuk demek, 3Gs çekim kuvveti uygulanması demek.

Yıldızlara ve Dünya’ya tekrar bakmanın yanı sıra, Aurora ziyaretçilerinin kalışlarının bir kısmını, şu anda ISS’deki mürettebatın yaptığı gibi, büyüyen gıda gibi mikro-yerçekimi deneyleri yaparak geçirmeleri bekleniyor. Ancak bazı farklılıklar da olacaktır: su, her idrarda kendi idrarından işlenmekten ziyade, her konuk için ithal edilecektir.

Bilim topluluğundaki birçok kişi bunu, insanoğlu için kaçınılmaz bir sonraki büyük sıçrama olarak görüyor. Ama sıçramadan önce o asırlık bakış açısı var; Sivil uzay yolculuğunun embriyonik aşamasında olduğunu söylemek varken ne kadar gelişmiş olduğunu belirtmek çok abartılıyor.

Sivil uzay aracı için belirlenecek olan güvenlik ve mühendislik standartlarıdır.

 

“Şu anda uzay turizmi, gerçekliğin, aldatmacaların ve bilim kurgu ile gerçeklik arasındaki farkı ayırt etmeyi zorlaştıracak bir alan”. Dünyadaki maddi olarak üst sınıf uzay turizmine adanmış.

 

Amerikan Dennis Tito’nun Rus Uzay Ajansı ISS’ye yedi günlük bir ziyaret için 20 milyon dolar verdiği bildirildi. Bazı ülkeler zaten endüstrinin geleceği için zemin hazırlıyor; Örneğin, ABD’de halihazırda 10 ticari alan halihazırda şekilleniyor.

Sivil uzay turizmi firmalarının teslim edip edemeyeceği ve nasıl yapılacağı hakkında bekle ve gör yaklaşımı benimsenmektedir. Dahası bu tarih belirleme, hayal kırıklığı için bir reçetedir.

Aralık ayında ilk kez tekrar tekrar yapılan başarılı deneme uçuşu gerçekleştiren Virgin Galactic, programın dokuz yıl gerisinde kaldı, SpaceX ve Blue Origin hala araçlarını test ediyor ve XCOR Aerospace 2017 yılında iflas ilan etti.

Sıfır-g’ye uzun süre maruz kalmak kemikleri zayıflatır ve göz küresinin yapısını görmeyi etkileyecek kadar radikal olarak değiştirir.

O zaman ciddi sağlık sorunları var. Aurora Station örneğinde, klostrofobiden muzdarip insanlar, birazcık bile olsa, çapları 14,5 cm uzunluğunda 43,5ft uzunluğunda bir mülkte bir oda rezervasyonu yaptırmayı iki kez düşünmeli (bir pencereyi açmanıza benzemez). Vücuttaki sıvılar da dahil olmak üzere nesneler düşük yerçekiminde yükselme eğiliminde olduklarından, konuklar uyum sağladıkça mide bulantısı eklenirken ay yüzeyinde özçekimler için hazırlık yapmalılar.

SpaceX gibi özel şirketler hala araçlarını test ediyor ve henüz insanları uzaya göndermiyorlar.

Daha endişe verici olan, genetik hasara neden olabilecek, kabine giren yüklü parçacıklar; Uzay araçları olduğu gibi yalıtıldıkları gibi, bu kozmik radyasyona karşı tam olarak kanıtlanmış değillerdir. Geçmişteki astronotlar, araştırmacıların tahmin ettiği, beyindeki optik sinirlere veya görsel kortekse çarpan kozmik ışınlar olan ışığın yanıp söndüğünü gördüklerini bildirmişlerdi.

Uzay gemilerinin emniyetli bir şekilde işletilmesi için, çevre dostu bir operasyona ve nihayetinde ekonomik olarak karlı bir operasyona ihtiyaç var.

Sonuç olarak 30 yıl geri giderseniz, Antarktika imkansızdı ve şimdi insanlar Antarktika’ya gidiyor. Uzay otelinin tam olarak ne zaman açılacağından hiç kimse emin değil.

Kaynak: BBC Future,2019,David Perry, Would You Want to Stay in a Space Hotel

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

2 Yorumlar
  1. İstanbul Havalimanı diyor

    Tebrik ederim. istanbulhavalimanii.com hakkında da bir yazı yazar mısınız?

    1. Aykut GÜNER diyor

      Havalimanını ziyaret ettikten sonra yazabilirim.Değerlendirmeniz için teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.