Davos 2018’de Öne Çıkanlar

wef
1.019

23-26 Ocak tarihleri arasında Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun yıllık toplantısında, bu yıl 400’ün üzerinde oturum düzenlendi. Dünya liderleri ve etkili isimlerin bir araya geldikleri bu oturumlarda öne çıkan bazı konular, yakın gelecekte dünya gündemini oluşturacak.

Narendra Modi’ye göre Medeniyetin Karşısındaki 3 Büyük Tehdit

Davos’un ilk günü, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, medeniyetin karşısındaki üç büyük tehdidi şöyle sıraladı:

İklim değişikliği, terörizm ve küreselleşmeye karşı tepkiler…

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi ve en büyük nüfusa sahip demokratik ülkesi olan Hindistan’ın lideri Modi, teknolojinin getirdiği fırsatlar ve tehlikeler, Hindistan’ın gelir eşitsizliğiyle mücadele planı, istihdam yaratma ve ülkenin uluslararası ticaret ve yatırım önündeki engelleri nasıl kaldırdığı konularına odaklandı.

“Ülkeler, birlikte çalışmakta ve çevresel taahhütlerini yerine getirmekte başarısız oldular. Sınırlı hareket alanlarımızın ötesine geçmeli, dayanışma sergilemeliyiz. Herkes karbon salınımını düşürmekten bahsediyor ama çok az ülke sözünün arkasında durup gelişmekte olan ülkelere yardımcı olmak için kaynaklarını kullanıyor. Yardım eli uzatanların sayısı çok yetersiz.”

Dünyanın bazı bölgelerinde küreselleşmeye karşı tepkiler de Modi’nin gündemindeydi: “Pek çok ülke ve toplum gittikçe kendilerine daha çok odaklanıyor. Sanki küreselleşmenin tam tersi yaşanıyor. Bu zihniyetin ve yanlış önceliklerin olumsuz etkisi, iklim değişikliği ve terörizm kadar ilgiyi hak ediyor. Herkes bağlantılı bir dünyadan bahsediyor ama hepimiz kabul etmeliyiz ki, küreselleşme ışıltısını kaybetti ve yavaşlıyor.”

Jack Ma “sevginin IQ’suna” inanıyor

Alibaba’nın kurucusu Jack Ma daha önceki yıllarda liderlik tavsiyeleriyle herkesi etkilemişti, bu yıl da şaşırtmadı ve otomasyon çağıyla baş etmenin sırrını açıkladı. “Hızla kaybetmek istemiyorsanız yüksek bir IQ’ya ihtiyacınız var, saygı görmek istiyorsanız ise yüksek bir LQ’ya (sevginin IQ’su).”

Ma, yapay zekânın etkileri üzerine şunları söyledi: «Yapay zekâ ve büyük veri insanlık için bir tehdit. Bence yapay zekâ insanlığı desteklemeli. Teknoloji daima insanları aradan çıkaran değil, insanları becerikli kılan bir şey olmuştur. Bilgisayarlar her zaman bizden daha zeki olacak; asla unutmazlar, asla sinirlenmezler. Ama bilgisayarlardan bilgelik beklenmez. Yapay zekâ ve robotlar pek çok işi ortadan kaldıracak, bu işleri makineler yapacak. Hizmet sektörü umut veriyor ama onlar da işlerini özgün bir şekilde yapmalı.”

Merkel, Macron, May – üç AB lideri

Angela Merkel sözlerine şöyle başladı: “Gerçekten de tarihten ders çıkarıyor muyuz? Hiç sanmıyorum. Günümüzün sorunları ancak ve ancak işbirliği ve açıklıkla çözülebilir, duvarlar örerek değil. Kendimizi dış dünyaya kapatmak, yalnızlaşmak, bizi güzel bir geleceğe taşımaz. Korumacılık çözüm değil.”

Fransa başkanı Macron, konuşmasına «Fransa geri döndü» diyerek başladı. “Fransa, Avrupa’nın kalbindeki yerine geri döndü.” Angela Merkel’le benzer bir konuşma yapan Macron, uluslararası işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

“Küresel kapitalizmin yarattığı eşitsizliklerle mücadele etmek için küresel bir işbirliğine ihtiyaç var.”

İngiltere başbakanı Theresa May, herkesin küresel ticaretten faydalanabilmesi için İngiltere’nin çabalarını iki katına çıkardığını söyledi. “İngiltere, AB’den ayrılmasına rağmen, küresel ticareti ve her ülkeyle yeni ticari anlaşmalar yapılmasını savunmaya devam edecek.”

Justin Trudeau iş, cinsiyet, iklim değişikliği ve ticaret hakkında konuştu. Kanada başbakanı Justin Trudeau konuşmasına bir duyuruyla başladı: “Bugün, Kanada’nın ve Trans-Pasifik Ortaklığı’nın diğer 10 üyesinin Tokyo’da bir anlaşmaya vardığını, TransPasifik Ortaklığı için Kapsamlı ve İlerici bir anlaşmayı hayata geçireceğimizi açıklamaktan memnuniyet duyuyorum.” Dedi.

Trudeau’nun konuşmasında ticaret önemli bir yer kapladı. Trudeau hem geçen hafta düzenlenen NAFTA’da hem de Davos’ta Kanada’daki yatırım fırsatlarına dikkat çekti. Ardından cinsiyet eşitliği konusuna eğilen Trudeau, mevcut çabaların yeterli olmadığını savundu. “Kadın çalışana erkek çalışanla eşit ücret vermek, aile planlaması, terfi ya da iş güvenliği sorunlarını çözmek için çok yetersiz.

Kadınlar erkeklerden daha çok yarı zamanlı ve ücretsiz işlerde çalışıyorlar. Bunu nasıl çözeceğiz?”

Trudeau konuşmasını bir uyarıyla bitirdi: “Bu salondaki insanların hepsi ayrıcalıklı. Bu ayrıcalığı toplum yararına kullanmalıyız. Kendimize şunu sormalıyız: Etraftaki herkes acı çekerken, zenginlerin kale kapılarının arkasına saklandığı bir dünyada mı yaşamak istiyoruz? Yoksa adalet temeli üzerinde yükselen bir dünya mı yaratmak istiyoruz?”

IMF 2018 için küresel büyüme tahminini yükseltti

Uluslararası Para Fonu, 2018 ve 2019 için küresel büyüme tahminini yüzde 3,9 oranında yükseltti. Küresel ekonomininhareketli ticaret ve yatırım sayesinde iyileşmeye devam edeceği tahmin ediliyor. ABD’deki yeni vergi reformları da bunda etkili oluyor.

IMF yöneticisi Christine Lagarde şunları söyledi: “Son tahminlerimiz geçtiğimiz sonbahara oranla yüzde 0,2 arttı. Küresel etkinin neredeyse yarısı ABD vergi paketinden kaynaklanıyor. Bu paketin 2020’ye kadar ABD ekonomisini büyütmesi bekleniyor. Tabii bunun diğer ticaret ortaklarına da olumlu bir etkisi olacak. Hindistan 2018’de dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olmaya devam edecek. Yaklaşık yüzde 7,4’lük bir büyüme göreceğiz.”

Bir ticaret savaşı olacak mı?

Donald Trump’ın ithal edilen çamaşır makineleri ve güneş panellerine gümrük vergisi uygulama kararı, Çin’in ABD ile olan ticaret çıkarları açısından Davos’ta dikkat çekti. ABD

Ticaret Bakanı Wilbur Ross’a bu hamlenin bir ticaret savaşını tetikleyebileceği hatırladığında yanıtı şöyle oldu: “Ticaret savaşları hep olmuştur. Bu savaşın farkı, Amerikan birliklerinin de siperlere gelmiş olması.”

Herkes bu kadar savaşçı hissetmiyor. Jack Ma, ticareti bir silah olarak görmekten kaçınıyor: “Bir ticaret savaşı başlatmak çok kolay. Ancak bu savaşın yaratacağı felaketi durdurmak çok zor. Korkuyorum ve endişeliyim. Bir ülkeye yaptırım uyguladığınızda, küçük işletmelere yaptırım uyguluyorsunuz, gençlere yaptırım uyguluyorsunuz. Bu yaptırımları uygulamakla bomba atmak arasında bir fark yok. Her iki durumda da ölüyorlar. Ticaret durursa, savaş başlar.”

Google CEO’su: “Yapay zekâ ateşten daha önemli”

Google CEO’su Sundar Pichai, insanlık için yapay zekânın ateşten veya elektrikten daha önemli olduğunu söylüyor.

Yapay zekâyla ilgili çekincelere karşın, potansiyel faydalarının göz ardı edilemeyeceğini savunuyor. “Riskleri azımsayamayız ama bu riskleri ortadan kaldırmanın yolu ileriye bakmak, yapay zekâ güvenliği hakkında düşünmek, şeffaf ve açık olmaktır.”

Oxfam’a göre gelir eşitsizliği artıyor

Oxfam raporuna göre, geçen yıl yaratılan zenginliğin yüzde 82’si, dünya nüfusunun en zengin yüzde 1’lik kesimine gitti. 3,7 milyar kişi dünyanın en yoksul kısmını oluşturuyor ve gelirlerinde herhangi bir artış olmadı.

Milyarderlerin servetleri, 2010’dan bu yana yılda yüzde 13 oranında arttı. Bu oran, sıradan işçilerin oranının 6 katı. Milyarderlerin sayısı, Mart 2016-Mart 2017 tarihleri arasında iki günde bir kişi arttı. Bu muazzam artış, dünyadaki aşırı yoksulluğu yedi kez ortadan kaldırabilecek oranda.

Çin’in 3 Kritik Savaşı

Geçen yıl Davos’ta, Çin devlet başkanı Xi Jinping, küreselleşmeyi savunarak bir heyecan yaratmıştı. Bu yıl sağ kolu Liu He sahneye çıktı ve Çin’in dünya ekonomisini nasıl şekillendirmeyi planladığını anlattı.

Liu He, Çin’in geçen yıl finansal piyasalarını açmayı ve küreselleşmeyi yaymayı denediğini söyledi. Çin önümüzdeki üç yılda üç kritik savaş verecek: Büyük finansal riskleri önlemek, yoksulluğu ve kirliliği azaltmak.

Norveç Dünyanın En Kapsayıcı Ülkesi

2018 Kapsayıcı Gelişme Endeksi, Davos başladığında yayınlandı. Bu raporda kullanılan ölçütler, GSYİH’nın ötesine geçip yaşam standardı ve ulusların ekonomilerini nasıl geleceğe uyumlu hale getireceklerine uzanıyor. Sonuç mu?

Küçük Avrupa ülkeleri öne çıkarken dünyanın geri kalanının daha yapacak çok işi var.

Kapsayıcılık konusunu açmışken, Arjantin devlet başkanı Mauricio Macri’nin konuşması da dikkat çekiciydi.2018’de G20’ye ev sahipliği yapacak Latin Amerika ülkesinin birinci hedefi yoksulluğu azaltmak olacak…

Kaynakça: CHAINEY ROSS DAVOS 2018’DE ÖNE ÇIKANLAR-OPTİMİST ŞUBAT AYI BÜLTENİ’NDEN ALINMIŞTIR.

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.