2024 İK Trendlerinde 8 Odak Noktası

İK Trendleri
863

Merhaba. 2024 yılının sevdiklerinizle birlikte güzel bir yıl, İK kariyer yolculuğunuzda beklentilerinizle uyumlu bir yıl olması temennisiyle başlamak istedik.  Malum olduğu üzere yıllık insan kaynakları trendleri bir süredir revaçta olan bir konu haline geldi. Birçok farklı kurumun derlediği trend başlıkları içerisinden 8 ana başlıkta özet bir içerik sizlere sunmaya karar verdik.

İnsan kaynakları yönetimleri için 2024’te odak noktası dijital dönüşümün insani etkilerini yönetmek olarak göze çarpıyor.

Pek çok kuruluş dijitalleşmenin getirdiği sorunlara henüz gerçekçi çözüm önerileri bulabilmiş değil.  Dijital dönüşümün etkilerinin küresel, bölgesel, sektörel, alt meslek grupları üzerinde ne tür etkiler oluşturduğu konusunda en azından Türkiye için henüz kimsenin tam olarak bilemediği bir konu  olduğu doğru ancak insan kaynakları profesyonelleri 2024 yılında bu konuların üzerinde düşünmek ve çalışmakla karşı karşıya kalmış bir durumdadır.

Önümüzdeki 12 ay ve devamında İnsan kaynaklarının gündemini etkileyecek önemli trendlere dair görüşler, iş yapış biçimlerimizde sarsıcı değişimlerin hissedildiği bir yılda 8 Odak Noktası:

Üretken Yapay Zeka

ChatGPT gibi üretken yapay zeka  etrafında oluşturulan ve sayıları giderek artan dijital araçlar, yetenekler ve işyeri dinamiklerini yönetme biçimimizle ilgili konular üzerinde etki sahibi. Günlük perspektiften bakıldığında, İK profesyonelleri işe alım, kişisel gelişim, iş gücü planlaması ve idari görevler gibi birçok süreci kolaylaştırma yetkisine sahip. Aynı zamanda, bu değişimin insani etkilerini de yönetmeleri, yapay zekanın verimliliği ile iş dünyasında hala gerekli olan insani nitelikler arasında bir denge kurmaları gerekmekte.

Z Kuşağı

2024 yılında artan sayıda Z kuşağının iş hayatına gireceği, Y kuşağının ise giderek daha fazla kıdem ve yönetim pozisyonlarına geçiş yaptığını göreceğiz. İK profesyonelleri için zorluk, iş/yaşam dengesinin iyileştirilmesi, sürekli eğitim ve becerilerin geliştirilmesi ve çeşitliliğe, katılıma daha fazla vurgu yapılmasını içeren, işgücünün genç üyelerinin kültür ve çalışma yaşamına ilişkin farklı beklentilerini yönetmek olacaktır.

Esnek çalışma

Esnek çalışma düzenlemelerine doğru devam eden geçişle ilgili fırsatların ve zorlukların yönetilmesi, tüm İK profesyonellerinin, özellikle de coğrafi olarak farklı iş gücüne sahip daha büyük kuruluşlarda çalışanların gündeminin üst sıralarında yer alıyor ve almaya devam edecektir. Bu, daha fazla çalışan memnuniyeti ve  yetenekleri çekme şansı sunarken, aynı zamanda kurumsal bir kültür geliştirme ve sürdürmenin, ekip bütünlüğünü korumanın ve tutarlı iletişimin önündeki engellerin aşılması anlamına da geliyor.

 Çalışan Beklentilerini Anlama

Küresel ekonomik görünüm belirsizliğini korurken, işçiler giderek daha fazla ücret ve koşulların iyileştirilmesi için işverenlere yöneliyor. Etkili İK profesyonelleri, insan yönetimi sorununun yanı sıra, çalışanlarla onların ihtiyaçları ve beklentileri hakkında anlamlı konuşmalar yapma fırsatını da değerlendirecek.

 Yeni Yetkinlik Setleri Kazandırmak

Makineler ve yapay zeka daha güçlü hale geldikçe, 2024 yılında İK ekipleri için son derece önemli bir iş, yakın gelecekte organizasyonları için hangi becerilerin gerekli olacağını belirlemek olacak. Bu, üretken yapay zeka gibi dönüştürücü teknolojilerin mevcut rolleri nasıl artıracağını ve makineleri tamamlamak için hangi insani nitelik ve yeteneklerin (stratejik düşünme, karmaşık problem çözme, yaratıcılık, duygusal zeka) gerekli olduğunu anlamak anlamına gelir.

İK Teknolojileri

İK profesyonelleri, iş gücü eğilimlerini anlamaya ve davranışsal değişiklikleri yönetmeye çalışırken,  teknolojik olanaklardan hali hazırda yararlanıyor. Çevrimiçi öğrenme platformları, artırılmış ve sanal gerçeklik (AR/VR) eğitim araçları ve katılımı ve performansı izleyebilen iş gücü takip sistemlerinin tümü olanakların bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Zorluklar,  veri koruma haklarından ödün vermeyecek şekilde dağıtılması etrafında dönecektir.

Uzaktan Çalışmayı Azaltmak

İşletmeler işçileri ofise geri çekmeye çalışırken, İK profesyonellerinin görevi çalışanların işyerine gitmenin değerini görmelerini sağlamak ( her ne kadar İstanbul trafiği olsa da). Bu durum iş yerlerinin her zaman uzaktan kopyalanamayacak işbirliğine dayalı üretkenlik, mesleki gelişim ve ağ oluşturma fırsatları sunmasını sağlamakla ilgilidir.

Elde Tutma

İş gücünün yapay zeka çağı için başarılı bir şekilde eğitilmesinin ve becerilerinin artırılmasının bir etkisi, onların rakipler tarafından ve hatta tamamen alakasız sektörlerde oldukça aranan hale gelmesidir. Değerli yatırımlarını korumak için işletmelerin, çalışanlarına sadık olmaları için gerçek bir neden sunması gerekir. Bu, bir ödül ve tanınma kültürünü teşvik etmenin yanı sıra sürekli gelişim ve öğrenme fırsatları sunmak anlamına gelir.  

 

Kaynak: Bernard Marr’ın Forbes dergisi için özel görüşmesi ve çeşitli global danışmanlık firmaları yönetici görüşleri raporlarından oluşturulmuştur.

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.