Kobi’ler İk Teknolojileri Almalarına Rağmen Neden Kullanmıyor?

kobi
1.212

Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) daha fazla İK teknolojisine yatırım yapıyor olabilir, ancak bunu iyi bir şekilde kullanmıyorlar ve bu utanç verici.

BerniePortal tarafından 2019’da yapılan yeni bir anket , Kobilerin yüzde 64’ü İK yazılımı kullanırken , sadece birkaçının İK’nın tüm alanını yönetmek için teknoloji kullandığını ortaya çıkardı. 

KOBİ’ler İK yazılımlarına kesinlikle aşinalar, ancak kullanmıyorlar. Bu durum, küçük işletmelerdeki İK liderlerinin zamana bağlı ve fazla çalıştığı gerçeğine bağlanabilir. Ankete katılan şirketlerin yarısından fazlasının kadroda yalnızca bir İK personeli var ve çoğu İK’nın kendi sorumluluklarının olmadığını bildirmiş.

İK liderleri, İK yazılımı aracılığıyla sağlanan otomasyondan yararlanabileceklerini biliyorlar, ancak ürünlerini seçmek, satıcıları seçmek ve yeni uygulamalar dağıtmak için zamanları, bütçeleri ya da uzmanlıkları yok. Anket, İK yöneticilerinin zamana meydan okuduğunu ve iş yüklerini otomasyonla düzene sokma fırsatını tanıdıklarını söylüyor. 

Bu geçiş gerçekleşiyor gibi görünüyor. Sierra-Cedar’ın 2018-19 yıllarındaki İK sistemleri raporu, yeni İK teknolojisi alıcılarının en hızlı büyüyen segmentinin küçük işletmeler olduğunu ve yüzde 38’inin önümüzdeki üç yılda İK teknolojisine daha fazla harcamayı planladığını bildirdi.

Bir işletme 20 ila 50 çalışana ulaştığında çekirdek İK teknolojisinin değerini görmeye başlıyor. Araştırma, küçük şirketlerin büyüme döngülerinin bu noktasında ortalama yedi ila sekiz İK ile ilgili uygulama kullandıklarını buldu. Küçük bir firmada bile o noktaya gelmek zor değil.

Genellikle maaş bordrosuyla başlarlar, ancak yetenek talebi, yetenek yönetim sistemlerine doğru bir kaymaya neden olmaktadır. Sierra-Cedar anketi, küçük işletmelerin yetenek yönetimi uygulamalarındaki harcamaları diğer kategorilerden daha fazla artırma eğiliminde olduğunu buldu.

Endüstri genelinde herkesin yetenek sorunu var. Sınırlı bir yetenek havuzu için birbirleriyle yarışıyorlar ve kaynak yaratma yolunda yaratıcı olmaları gerekiyor. Bu, başvuru sahibi izleme sistemlerini benimsemeleri ve başvuruları işe almaları, ayrıca çalışanları işe almak için kurum içi araçlar ve art arda planlamayı geçmişte olduğundan daha hızlı yönetmeyi gerektiriyor.

İK, yetenek sorununu ele almak için daha yenilikçi yollar bulmakta zorlanıyor.

Küçük şirketler yeni teknolojiyi benimsemeye istekli olsalar bile, nerede para harcayacakları ve sınırlı bütçelerden en yüksek değeri nasıl elde edecekleri konusunda temkinlidirler.

İK yazılım yolculuğuna yeni başlayan çok küçük şirketler için,  temel İK çözümleriyle çalışmaya teşvik edilmeli. Özel işgücü ihtiyaçlarınızı karşılamak için amaca yönelik çözümler aramaya başlayabilirsiniz.

Bir şirketin karşılaştığı İK problemleri, kullanmaları gereken araç çeşitlerini belirleyecektir – ancak bu konuda gecikmemeliler. “Teknoloji için zamanınız olmadığını düşünüyorsanız, başınızı kuma daldırmışsınız demektir. İK liderlerinin zahmetli İK görevlerini otomatikleştirerek elde ettikleri zaman tasarrufu, bu araçları, özellikle de az çalışan İK ekipleri olan küçük şirketler için, hemen yatırım yapmaya değer kılmaktadır.

Kaynak: Sarah Fister Gale,2019, Why SMBs Are Buying — But Not Using — HR Tech.

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.