Pandemi Döneminde Profesyonel İlerlemeyi Teşvik Etmenin 5 Yolu

evden çalışma
1.136

Yöneticiler, pandemi döneminde  ekip üyelerine nasıl gelişim fırsatları sağlayacaklarını bilse de geleneksel yaklaşımlara sahip liderler için değişiklikler ve zorluklar ortaya çıkarmaktadır.

Uzaktan çalışma yüz yüze rehberlik, geleneksel ofis sunumları, interaktif grup eğitimleri ve seyahat için çok az fırsat sunuyor. Peki  yeni normlara nasıl uyum sağlanabilir ve ekip üyeleri geliştirmeye nasıl devam edilebilir?

Uzaktan çalışırken ekip üyelerinizi (ve kendinizi) geliştirmeye devam etmenin beş yolunu sizler için derledim.

1. Pandemi döneminde ekibinize her gün  nitelikli yeni bir makale göndermek faydalı olabilir. 

Okurken öğrenirsiniz, yazarak gelişirsiniz derdi hocam. İlgili makaleleri ekip üyelerinizle e-posta yoluyla bulup paylaşmak, yeni bilgiler sunmanın ve uzak ekip toplantıları sırasında tartışmayı ateşlemenin harika bir yoludur. Ekibinizle her gün (veya her hafta) yaptığınız işle, üzerinde çalıştığınız projelerle veya ekibin özel ilgi alanlarıyla ilgili bir makale paylaşın. Bazı makaleler eğitici, bazıları eğlenceli olabilir.Genel ulusal veya küresel haberlerle ilgili makaleler paylaşmamaya çalışın. Alakalı, ilginç ve pozitif tutun.

2. Pandemi sürecinde ekip üyelerinizin yapacak yeterli işi olduğundan emin olun ve bireysel ve ekip ilerlemesini birlikte izleyin.

 Çok kişili ekipleri yönetenler, planlama ve yetkilendirmeye alışkındır. Bununla birlikte, çok az kişisel etkileşimle veya hiç etkileşim olmadan uzaktan çalışmak, herhangi bir zamanda kimin hangi görevler ve projeler üzerinde gerçekten çalıştığını bilmeyi zorlaştırır. Çevrimiçi yapabileceğiniz ve  paylaşılan bir ekip vizyon haritası , ekibin mevcut vizyonu etrafında uyum sağlamanın, işi dağıtmanın ve yetkilendirmenin ve ilerlemeyi takip etmenin  yeni bir yolu olabilir.

3. Ekip üyelerinize normalde gözden kaçırabileceğiniz veya tartışmak için vaktiniz olmayan bir konu hakkında bireysel geribildirim verin. 

Büyük bir değişiklik, genellikle yaklaşım ve perspektifte müteakip değişikliklere yol açar. Ekibinizdeki bireylerin becerilerini yükseltmek için her bir kişiye yeteneklerini iyileştirecek ve geliştirecek bir geri bildirim verin. Normalde slayt biçimlendirme, iletişim tarzı veya ayrıntı  gibi göz ardı ettiğiniz bir şey var mı? Her ekip üyesine her hafta bir parça faydalı geribildirim vermeyi deneyin. Bunu bir fırsat olarak çerçevelediğinizden ve aynı zamanda olumlu bir onay sağladığınızdan emin olmanızda fayda var.

4. Ekip üyelerinizin kariyer gelişimi hakkında bireysel olarak düşünün ve konuşun, bir sonraki seviye için belirli bir beceri geliştirmeye odaklanın. 

Özellikle evde çalışırken, ekip üyelerinin büyük resmi düşünmek için çok zamanları olur. Yine, büyük bir değişiklik genellikle bir perspektif değişikliğine neden olur. Ekip üyelerinizin her biri için, kariyerlerinde şu anda nerede olduklarını ve bir sonraki adımın ne olabileceğini düşünün. Bunu onlarla bire bir görüşmede tartışın. Ardından, ilerlemek ve bir sonraki düzeye geçmek için önümüzdeki bir ila üç hafta içinde uzaktan geliştirmelerine yardımcı olabileceğiniz bir beceri önerin.

5. Ekip üyelerinize stratejik bir soru sorun ve bir yanıt veya çözüm oluşturmalarını sağlayın. 

Diğer bir işlevsel ve eğlenceli ekip etkinliği, sektörünüz veya kuruluşunuzla ilgili stratejik bir soru bulmak ve herkesin katkısını istemektir. Şu anda aklınızda olan bir soruyu sorabilir veya tüm şirketi kapsayan bir meydan okumadan veya sektör makalesinden ilham alabilirsiniz. Bu heyecan verici bir faaliyettir çünkü geniş düşünmeyi, stratejik düşünmeyi ve takım tartışmasını tetikler.  Bu etkinliği takım kuvvet antrenmanı olarak düşünmeyi seviyorum.

Fırsatlar, motivasyonu yüksek ekip üyeleri için temel yakıttır. Gelişen zihniyete sahip, değişime ve zorluklara rağmen uyum sağlayabilen ve ilerlemeye devam eden insanlar en başarılı olanlardır.

Uyum sağlayanların kazandığı dünyada işleri akışına bırakmak büyük bir strateji eksikliği içerir.

Konu ile ilgili tavsiye bir kitap:

Örgüt Geliştirme: Örgütsel Değişime Yön Veren Süreç (Donald L. Anderson) Nobel Akademik Yayıncılık.

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

1 yorum
  1. Hussein McA.

    Thanks

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.