Tepe Yönetim İK’dan Ne Bekler?

hr
3.264

Tepe Yönetim İK’dan Ne Bekler?

Katıldığım tüm konferanslarda konuşmacıların, her sunumda içeriğini dolduramadan söyledikleri bir söz var: Tepe yönetimin bizden beklentileri var…

Diğer gülerek karşıladığım bir diğer söz ise: İK İşletmenin stratejik ortağıdır. Bu sözü şimdiye kadar ne akademisyenler nede öğrenciler bana anlatamadılar. Bu yüzden ciddiye alamadım şu ana kadar.

Öncelikle bu sözlerin içeriğinin doldurulması gerekiyor. Yoksa karlı kayın ormanında gezintiye benziyor.

Bir işletmenin insan kaynakları bölümünün başındaki yönetici, yaptığı işlerin faydasını öncelikli olarak işletmenin genel müdürü ya da Ceo’suna sunmak , pazarlamak zorunda. Yönetim desteği alınmadan hiçbir insan kaynakları uygulama ya da projesinin başarılı olma şansı ne yazık ki yoktur.

Yukarıdaki soru  doğru analiz edilir ve yorumlanırsa  sağlıklı bir bakış açısı elde edilebilir.

Dünyanın en gelişmiş, en mükemmel insan kaynakları sistemini kurmuş olsanız da Tepe yönetime fayda-maliyet  analiz ve pazarlamasını yapamazsanız bir süre sonra o sistem çöp haline gelir.

Tepe Yönetim İK’dan Ne İstiyor/ Ne İstemiyor?

Tepe yönetim tek başına çalışan memnuniyeti anketi yaptırıp, anket sonuçlarını tek kıstas alıp İK uygulamalarını devreye alan bir İK istemiyorlar.

Tepe Yöneticileri İnsan kaynakları yöneticilerinden heves bekliyor. Kapıyı kapatıp insan kaynakları yöneticiliği artık yapamazsınız. İşletmenin tecrübesine şahitlik isteniyor doğal olarak…

Tepe Yönetim İK’dan her en iyi uygulamayı kopya etmesini ister mi?

Burada Türkiye’de olduğumuz için net cevap vermemek de fayda görüyorum.

Tepe Yönetim önemli şeylere odaklanmayı bekliyor.

Aynı dili konuşmayı istiyor, problemleri çözmeyi bekliyor.

Yüksek performanslı çalışanlarla özel ilgilenilmesini, yenilikçi ve faklı teşvik sistemleri geliştirilmesini istiyorlar.

Yıldız çalışanların kim olduğunu daha doğrusu nasıl elde tutulacağını görmek istiyorlar.

Tepe yöneticilerin odakları insan kaynakları değil BUSİNESS=İş. Dolayısıyla genel bir deyişle İş’i desteklemelerini bekliyorlar.

Not : Eklemek istedikleriniz olacağına inanıyorum. Yorum kısmında yazarsanız okuyucular bütün halinde görüp, faydalanabilirler.

 

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.