İşe Alımlar Robot Vera’ya Emanet

robot işe alım
2.652

Birkaç gün önce bir Rus girişimcisi olan Stafory, PepsiCo, Ikea ve L’Oréal dahil olmak üzere 300 müşterisinde açık pozisyonları tamamlamak için işe alımlarda yapay zeka yazılımı olan Robot Vera’yı kullanmaya başladıklarını duyurdu. Ardından başta Bloomberg olmak üzere tüm haber sitelerinde konu hızla yayıldı.

İki yıl önce, insan kaynakları alanında bir geçmişe sahip olan kurucu ortaklar, kendilerine verilen işin bulunması zor adaylar üzerinde yüzlerce arama yapmış. Ortaklardan biri, “Robotlar gibi kendimizi hissettik, bu yüzden görevi otomatikleştirmenin daha iyi olacağını düşündük” diyor.

Robot Vera, yaratıcısına göre, yüksek ciro hizmeti ve mavi yakalı pozisyonların (tezgahtarlar, garsonlar, inşaat işçileri vb.), işe alım süresini ve maliyetleri üçte bir oranında azaltarak hızlandırıyor. Yazılım, yüzlerce başvuru sahibiyle aynı anda video veya sesli görüşme yapabilir ve uygun adayları en iyi yüzde 10’una kadar daraltabiliyor.

En önemlisi olarak gördüğüm durum; Robot Vera aktif olarak iş aramayan fakat uygun olan kişilere de ulaşarak aynı anda görüşmeler yapabiliyor. Aynı cv’leri eliyor ve bir adayı iki kere aramıyor.

2016 yılında işe başlayan Robot Vera, 2 yıllık sürede 1 milyon CV araştırarak 440.000 görüşme gerçekleştirmiş…

Geliştiricilerinin belirttiğine göre insan işe alımcı ile karşılaştırıldığında Robot Vera, insandan 100 kat daha hızlı ve fazla adaya ulaşıyor.

Robot vera’nın geliştiricilerinin söylediğine göre; şu aşamada korkulacak hiçbir şey yok. Şirketler geleneksel insan kaynakları sistemleriyle yönetiliyor ve son sözü işe alımlarda insanlar söylüyor.

Robot Vera’nın iş görüşmelerini buradan dinleyebilirsiniz.

Bakalım bizde Robot Ayşe’leri Robot Veli’leri ilk hangi kurum değerlendirecek…

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.