IBM yapay zekası, çalışanların işten ayrılmak üzere olduklarını% 95 doğrulukla tahmin edebiliyor

IBM
4.085

IBM, Gen Z başvuru sahipleri  Glassdoor için iş arama sitesinde 1 numara olarak günde 8,000′den fazla özgeçmiş alıyor. Ancak, yaklaşık 350.000 işçi çalıştıran teknoloji devinin, işgücünde yeni bir pozisyon arayışının tek yolu bu değil.

IBM Ceo’su Rometty, IBM’in yapay zeka teknolojisi, işlerini bırakmayı planlayan işçileri öngörmede yüzde 95 oranında kesin olduğunu belirtti. İK ekipleri bunu kullanmak ister mi,şirket yönetimi ve çalışanları ikna olup izin verir mi, cevap vermesi zor ama ortaya çıkan şey ilgi çekici. Rometty’nin CEO olarak yedi yıllık görev süresi boyunca IBM , çalışanlarının elde tutulmasına adanmış yapay zeka çalışmalarını geliştirdi. “Bir çalışanı elde tutmak için en iyi zaman gitmeden öncedir” diyerek kilit çalışanları elde tutma konusuna bakışını özetliyor.

IBM İK, çalışanların istifa durumlarını tahmin etmek ve yöneticilerin çalışanların ilgisini çekmesi  için Watson ile geliştirilen “öngörücü yıpranma programı” adını verdikleri inovatif İK uygulamasının patentini aldı. Rometty, yapay zeka’nın işçilerin işten ayrılmalarının belirlenmesinde çok etkili bir şekilde çalışmasına izin veren “gizli durumu ” açıklamadı (resmi olarak, IBM tahminlerin şimdi yüzde 95 doğruluk aralığında olduğunu söyledi). Rometty, yalnızca başarısının birçok veri noktasını analiz ederek ortaya çıktığını söylemekle yetindi.

“Şirket yönetiminin doğru olduğuna ikna etmek zaman aldı”  ancak yapay zeka şimdiye dek IBM’e yaklaşık 300 milyon dolar çalışanları kaybetme maliyeti kazandırdığını söyledi.

Yapay zeka elde tutma aracı, insan kaynakları yönetimine geleneksel yaklaşımı geliştirmek için tasarlanmış bir IBM ürünleri grubunun bir parçası. Rometty, klasik insan kaynakları modelini bir revizyona ihtiyaç olarak tanımlıyor ve insan kaynaklarının çalışmalarını geliştirmek için yapay zekaya ihtiyaç duyduğu mesleklerden biri olduğunu belirtiyor.

Rometty, IBM’in bulut hizmetleri ve diğer modernizasyonu içeren teknolojiyi daha yaygın bir şekilde uygulamasından bu yana, teknoloji devinin küresel insan kaynakları departmanının boyutunu yüzde 30 oranında azalttığını söyledi. Ancak, kalan pozisyonların daha yüksek ücretli olduğunu ve daha yüksek değerli işler yapabildiğini de sözlerine ekledi.

Birçokları için daha net bir kariyer yolu gerekiyor

İK departmanlarının ve şirket yöneticilerinin her zaman etkili olmadıkları ve yapay zekanın gelecekte daha büyük bir rol oynayacağı görevler arasında çalışanları açık bir kariyer yolunda tutmak ve becerilerini belirlemek yer almaktadır. Rometty, bireysel çalışanlarla kariyer yolları konusunda şeffaf olmalarının birçok şirketin hala başarısız olduğu bir mesele olduğunu söyledi.  Bu durum daha kritik hale gelecek.

IBM CEO’su, “ Yapay zekanın gelecek 5 ile 10 yıl içinde işlerin yüzde 100′ünü değiştirmesini bekliyorum ” dedi.

Çalışanlarla şeffaf olmak, özellikle işçilerin sahip olmadığı durumlarda, ihtiyaç duyulan beceriler konusunda dürüst olmak demektir. IBM yöneticileri, çalışanlarla kıt veya bol olan pazar becerileri hakkında konuşuyor.

Rometty, “Gelecek için gerekli olmayan ve pazarda bol miktarda bulunan ve şirketimin ihtiyaç duyduğu bir stratejiye uymayan bir yeteneğiniz varsa, içinde kalmak için iyi bir durumda değilsiniz” dedi. “Becerilerin nerede olduğu konusunda şeffaf olmaya gerçekten inanıyorum.”

Veri kalıplarını ve bitişik becerileri daha iyi anlayarak, IBM yapay zekası, bir kişinin güçlü yönlerine girebilir. Bu da, bir yöneticinin bir çalışanı geleneksel yöntemler kullanarak görmemiş olabileceği gelecekteki fırsatlara yönlendirmesini sağlayabilir. “Yönetici anketlerinin doğru olmadığını tespit ettik” dedi Rometty, resmi becerilerin değerlendirilmesine atıfta bulunarak; “Yöneticiler derecelendirmelerde özneldir. Verilerden çıkarım ve daha kesin olabiliriz. ”dedi.

IBM teknolojisi, çalışanların tamamladığı görevleri, aldıkları eğitim kurslarını ve kazandıkları sıralamaları görüntüleyebilir. Bu veri noktaları aracılığıyla, yapay zeka becerileri çıkarımı ve İK yöneticileri, bir çalışanın beceri seti hakkında yöneticilerin anketlerinden gelen geri bildirimleri değerlendirerek daha iyi bir anlayış kazanabilir.

IBM ayrıca klasik İK’nın bir başka temelini de bıraktı: yıllık performans incelemesi, Rometty’nin ilk başta direndiğini söyleyen bir hareket, ısrarcı İK liderlerinin kendisine gerekli olduğunu kanıtladı. Şirket, çalışanlarını becerilerinin artması konusunda, üç aylık geribildirim kontrollerinin bir parçası olarak yönetimle değerlendiriyor.

Bireyi bilmek zorundasın. Beceriler yenilenebilir varlığınızdır ve onlara bu şekilde davranmanız gerekir.

Yapay zeka, çalışanlara kariyer geri bildirimi sağlama konusunda daha iyi hale geliyor. IBM’in MYCA (Kariyer Danışmanım)  sanal asistanı, çalışanların becerilerini arttırmaları gereken yeri belirlemelerine yardımcı olmak için Watson’ı kullanıyor. Arkadaşı Blue Match teknolojisi, çalışanlara yapay zeka ile elde ettikleri beceri verilerine dayanarak iş açılışları sunuyor (çalışanlar hizmeti tercih ediyor). Rometty, 2018′de yeni bir iş veya terfi alan IBM çalışanlarının yüzde 27′sinin Blue Match tarafından desteklendiğini söyledi.

Mevcut İK sisteminden kurtulmak

Rometty’nin genellikle şirketlerin “yatırım yaptığını” söylediği geleneksel insan kaynakları departmanları, çalışanların kendi kariyer yöneticileri olmak zorunda kaldıkları bir self servis sistemi ve düşük performanslarla uğraşmak için bir savunma sistemi arasında bölünmüştür.

Rometty,  ‘yapay zekayı her yere götürmeli ve [mevcut] self servis sisteminden kurtulmalıyız” dedi. IBM çalışanlarının artık hangi programların kendilerine yardımcı olacağına karar vermeleri gerekmiyor;yapay zeka her bir çalışanına kariyerlerinde ilerlemek için ne öğrenmeleri gerektiğini öneriyor.

Bu arada, kötü performans sergileyen kişiler, sadece yöneticiler, İK, yasal ve finans tarafından değil, çözüm grupları tarafından ele alınan bir “sorun” olmayacak – IBM, yöneticilerin kendi performanslarından daha iyi performans almalarına yardımcı olmak için “pop-up” çözüm merkezlerini kullanıyor. Birçok şirketin mükemmellik merkezlerine güvendiğini – bir örgüt veya topluluk içinde bilgi ya da beceri açığı olan alanlara odaklanmak için yaratılmış uzman gruplara ya da işbirlikçi kuruluşlara güvendiğini söyledi. “Mükemmeliyet merkezlerinden çözüm merkezlerine uzaklaşmalıyız.”

IBM’in iddiası, işin geleceğinin bir makinenin bireyi İK birisinden tek başına daha iyi anlayabildiği bir durumdur. Açıkçası, IBM CEO’sunun yorumları İK mesleğine bir saldırı olarak çerçevelenmedi. Aslında, İK’yi bir “aşk emeği” olarak tanımlayarak ve “bu mesleğin böyle bir hayranı olduğunu” belirtti.

Bir işin kilit çalışanları kaybetmesinin ne kadar yıkıcı olabileceğini ve bunun bir daha asla gelmediğini görmenin ne kadar sinir bozucu olabileceğini ilk elden biliyorum.  Kendi şirketlerimizde hangilerinin gideceğini ölçmek için kendi çalışanlarımız üzerinde karmaşık tahmin analizleri yapmaya değer mi? Bu analizler etik mi? Türk hukuk sisteminde bu durum nasıl sonuçlanır? Her bir soru güzel bir makale niteliğinde…

Kaynak: Eric Rosenbaum, 2019,  IBM artificial intelligence can predict with 95% accuracy which workers are about to quit their jobs, CNBC.

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

2 Yorumlar
  1. Ali Yatarkalkmaz diyor

    Yapay zeka da iyi hoş da bıraksın da duygularım ve düşüncelerim de bende kalsın ya.

  2. Harry

    best article

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.