Microsoft’tan Sorulara Cevap Verebilen Yapay Zeka

yapay zeka
941

Microsoft’un dijital asistanının CES’te yer almaması şaşırtıcıydı. Firma yine de 2018’in “yapay zeka yılı” olacağını söylüyor. Bu alanda Fujitsu ve Nordcloud ile ortaklıklar kuran firma, şimdi de herhangi bir belge hakkındaki sorularınızı “insan seviyesinde isabetle” cevaplayan bir yapay zeka geliştirdi.

Microsoft Research Asia’nın geliştirdiği yapay zeka, Stanford Question Answering Dataset’te (SQuAD) insan paritesine ulaştı. Firmaya göre insanlar, ExactMatch testinde 82.304 puan yapabilirken Microsoft’un yapay zekası, 82.650’yi geçti.

Microsoft, bu başarıyla yetinmeyip, yapay zekanın doğal dil işleme yeteneklerini üst üste sorulan soruları kolayca cevaplayacak biçimde geliştireceğini söylüyor. Yani ikinci sorduğunuz soru ilk soruyla ilgiliyse, yapay zeka bunu anlayacak…

Microsoft’un doğal dil işleme alanındaki bu atılımları, veri kümelerinden istenen verilerin getirilmesini kolaylaştıracaktır. Firma bu alanda aşması gereken bazı zorlukların bulunduğunu söylüyor ancak modelin ilk sürümleri, Bing arama motoruna entegre edilmeye başlandı bile.

Kaynak:Chip

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.