Yapay Zeka İnsan Kaynaklarını Nasıl Dönüştürüyor ?

Yapay Zeka
2.486

En eski çağlardan beri, filozoflar ve bilim adamları, insan zekası ve muhakemesinin gizemlerini araştırıyorlardı. Okyanus ve uzay keşiflerimiz gibi, bilgi birikimimizdeki büyük adımlarımızı takip eden bir soru soruldu: Kendimizi yaşamak ve daha iyi çalışmamız için öğrendiklerimizi nasıl uygularız? Sorunun yanıtını, bizlerden sonra modellenen yapay zeka ileydi. Ekranlardan ve günlük hayatımızdan uzaklaşarak, bu teknoloji insan hayatının her alanında devrim yaratmayı vaat ediyor. İnsan kaynakları bölümlerimizden insan ve makine tabanlı istihbarat için daha iyi bir buluşma yeri yoktur. Bu sinerji ve günlük işe alım, değerlendirme, katılım ve yönetim uygulamaları üzerindeki etkileri çoktan görülmeye başlandı.

Yapay Zeka, İnsan Kaynakları Birimlerine Ne Vaat Ediyor?

En başından beri bir şeyi açıklığa kavuşturalım: Yapay zeka teknolojisi, İK yöneticilerini ve personelini işten çıkarmayacak. Buhar makineleri ve bilgisayarlar bizi erken distopyaya göndermedikleri gibi, yapay zeka teknolojisi de İK departmanlarını dönüştürmeyi, onları gereksiz kılmayacaklarını vaat ediyor. Her şeyden önce, birçok İK profesyonelinin evlerinde zaten Cortana, Alexa veya başka bir yapay zeka tabanlı cihaz olarak kullandıkları teknolojinin bir uzantısı olacak. Öyleyse çoğunluğu yapay zekayı , işe alma, performans değerlendirme ve eğitim gibi temel İK sorumluluklarını devrimselleştirme potansiyeline sahip olarak  görüyor.

Yeteneği çekme, İK departmanlarının temel sorumluluklarından biridir, ancak elde edilen bir “yetenek” olmasını nasıl sağlayabiliriz? Pürüzsüz konuşan ve iyi görünümlü bir çalışanla sonuçlandığınız durumlara ne dersiniz? İK departmanları yanılabilir insanlar tarafından dolduruldukça, bu yargılamalarda insani önyargıya karşı bağımsız değildirler. Yapay zeka teknolojisi, bu süreci, bireysel gözlemler yerine çok büyük miktarda verinin analitik işlenmesine dayanarak daha da hızlandıracağına söz veriyor.

Yeni başlayanlar için yapay zeka teknolojisi; klişelere ve başvuranın ırk, cinsiyet ya da etnik kökeninin aday değerlendirme sonucu üzerindeki etkisine karşı bağımsızdır. Yapay zeka yazılımı, belirli bir iş için profesyonel yetkinliklerine odaklanma pahasına, birinin arka planını tamamen göz ardı eden ilgili görüşme soruları tasarlayabilir. Bu değerlendirme soruları, başvurucunun önceki çalışma kayıtlarına ve daha da önemlisi, başvurdukları işin gereklerine dayanacaktır. Google’ın eski İK direktörünün ifadesiyle, bu tür bir otomasyon için yapay zeka kullanımı  “mükemmel adayların yalnızca tecrübeli yerine potansiyelin daha hızlı filtrelenmesine ” olanak tanıyacak.

Yapay Zeka İnsani Önyargıları Önlüyor

Aday değerlendirme sırasında insani önyargı sorunlarının ortadan kaldırılmasına ek olarak, yapay zeka, adayların özgeçmişlerini, sosyal medya hesaplarını, referans mektuplarını ve diğer kaynakları oluşturan terabaytlarca veriyi eleme konusundaki büyük yükün hafifletilmesi açısından İK departmanlarına çok şey katmaktadır . Bu prosedür, İK profesyonellerinin karşılaştığı en çok zaman alan görevler arasındadır. Bu, istemeden, şirketin işe alım prosedürlerinde çatlaklar yaratır ve yanlış insanları şirkette yanlış yere koyabilir.

Yapay zeka; yeni veya kıdemli çalışanlar tarafından oluşturulup oluşturulmadıklarına bakılmaksızın, günlük sorulara gerçek zamanlı olarak cevap vermek için kolayca programlanabilirler. Bu botlar, İK personelinin dikkatini çeken daha karmaşık ve acil sorulara cevap vermeye odaklanmasına imkan veren self-servis platformları olarak hareket edebilir.

İş dünyasında, yapay zekayı iyi kullanıma sunmak için en iyi alanlardan biri, şirketlerin “insan” bileşenini ele almada ilk sırada olduğu gibi İK departmanlarıdır. Özetle İK personelinin gereksiz yükünü ortadan kaldırmanın yanı sıra, yapay zeka tüm bu görevleri kolaylaştırmaya ve her adayın ve çalışanın gerçek performans potansiyeline ilişkin eşi görülmemiş anlayışlar kazanmaya yardımcı olabilir…

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.