Yapay Zeka İşe Alımları  Yeniden Şekillendiriyor

makine öğrenmesi
1.806

İşe alım alanında çok heyecan verici bir zaman yaşanıyor. Pek çok organizasyonda “çalışan ilişkileri” işlevinin üst düzey bir insan kaynakları iş ortağı hizmeti haline gelişi gibi, işverenlerin – teknoloji yardımı ile – üst yönetimi ile stratejik ortak olabilme imkânı vardır. Yüksek performanslı bir organizasyon için yapay zeka kullanmak şart.

İşe alımlarda yapay zeka, işe alım uzmanlarını, yöneticileri işe alma konusunda daha değerli hizmetler sunma, daha iyi bir aday deneyim yaratma ve organizasyonlara sınıfının en iyisi işgücünü inşa etmelerine yardımcı olan bir fırsat sunuyor.

En iyi mevcut teknoloji araçlarından yararlanan işe alımcılar, akıllı ve etkili bir yetenek stratejisi geliştirmelerinde yardımcı olabilir ve uzun vadeli bir başarı için bir işgücünü inşa edebilir.

Yapay Zeka, işe alım görevlilerinin rolünü kişiliksiz ve robotik yapmaktan korktuğu için, işe alım uzmanlarına daha nitelikli profesyonelleri çalıştırmak ve kaynaştırmak için ihtiyaç duyduğu bilgileri veriyor. Yaklaşık 800 İK uzmanına ilişkin global bir Korn Ferry anketinin bulguları çarpıcı sonuçlar içeriyor.

Ankete katılanların yaklaşık üçte biri (% 63), yapay zeka kullanımı sonucunda kendi organizasyonlarında işe alımları değiştirdiklerini; % 69’u, yapay zekayı kaynak olarak kullanmanın daha kaliteli adayları bulguladığını söylüyor.

Yapay zeka bugün hala başlangıç aşamasında olan yeni mezun adayların kalitesini karşılaştırmak istediğinde, yüzde 59’u adayların bugün daha nitelikli olduğunu ve yüzde 51’i rollerin daha doğru bir şekilde doldurulduğunu söyledi.

Ankete göre, yetenek kazandırma uzmanları yapay zekayı bir araç olarak karşılıyor. Neredeyse yarısı (yüzde 48) büyük verilerin ve yapay zekanın rollerini kolaylaştırdığını söylüyor; yüzde 40’lık bir kesim, yardımcı olarak en iyi yolun değerli bilgiler sunmakta olduğunu ve yüzde 27’si zamanlarını boşa çıkardığını söylüyor.

Korn Ferry Başkan Yardımcısı ve Kuzey Amerika RPO genel müdürü Jacob Zabkowicz, “Yapay zeka, başarılı bir kişinin belirli bir pozisyonda ne göründüğünü daha iyi anlamak için kalıp ve ilişkiler bularak sonuçları önemli ölçüde artırmamıza yardımcı oluyor, örneğin, küresel bir otomotiv üreticisi arayışında, bir ülkede yöneticilerin lüks mal sektöründen otomotiv sektörüne kayda değer bir şekilde hareket ettiklerini keşfettik. Bu ilişki yapay zeka olmadan açıkça görülmeyecek bir ilişki’’ dedi.

Yapay zekanın, işlerini daha zor hale getirdiğini söyleyen katılımcıların yüzde 14’ünün çoğunluğu, çok fazla veriye sahip olduklarını ve bununla ne yapılacağını bilmediklerini söylüyor.

Yapay zekanın işe alım rolünü daha da sağlamlaştırmak için, katılımcıların büyük çoğunluğu (% 83) yapay zekanın işe alım sürecini nasıl etkilediği konusunda en azından bir anlayışa sahip olduklarını ve% 87’sinin gelecekte yapay zeka  ile çalışmaktan daha fazla heyecan duyacağını belirtti.

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.