Yapay Zeka, Otomasyon ve Yetenek Kazanımının Geleceği

Yapay Zeka
1.513

Yapay zeka ve otomasyon’dan makine öğrenmeye ve semantik aramaya kadar, endüstrinin en parlak vızıltılarıyla dolup taştık, ancak bu terimler yetenek edinme alanında ve mesleğimizin geleceği için gerçekten ne anlama geliyor?

CareerBuilder tarafından yapılan 2017 anketine göre, 4 işverenden yaklaşık 3’ü, yetenek edinimi ve beşeri sermaye yönetimi içindeki bazı rollerin önümüzdeki 10 yıl içinde tamamen otomatik hale gelmesini bekliyor.

Araştırmadan anlamamız gereken yapay zeka ve otomasyonun önümüzdeki birkaç yıl içinde İK ve istihdam üzerinde büyük bir etki sahibi olacağı ve  insan kaynaklarının olağan bir parçası haline gelmesi önümüzdeki beş yıl içinde olacak.

Bu durum piyasalarda yersiz korkuyu körüklüyor. Çoğu İK yöneticisi, İK’da bu düşüncenin onları tedirgin etmediğini söyleseler de, henüz söylenenlerin üçte biri (yüzde 35) gerçekleşti. Aslında, daha küçük bir grup (yüzde 7) bir robotun işini yapabileceğini düşünecek kadar ileri gitti.

yapay zeka
Yapay zeka

Yapay Zeka İşlerimizi Geliştiriyor – Ama Bunları Yok Etmeyecek

Bu durum robotların devraldığı korkunç bir bilim kurgu filmi gibi değil. Aslında, şu anda işe alım ve insan sermayesi yönetimi süreçlerinin bazı bölümlerini otomatikleştiriyoruz. Bu nedenle, teknoloji odaklı otomasyon ve yapay zeka ile çalışan teknolojilerden korkmak için bir neden yok. Yapay zeka teknolojisi, yeteneklerinizi ortadan kaldırmaya ve işimizi üstlenmeye yönelik değil. ( En azından sizin düşündüğünüz şekilde değil)

Yapay zeka ve teknoloji liderliğindeki otomasyonun amacı, kuruluşunuz için doğru adayları aradığınızda ve işe aldıkça daha akıllı, daha hızlı ve daha verimli olmanızı sağlamaktır.

Doğru adayları bulma ve güçlü yetenek havuzları oluşturmanın ayrılmaz parçası olan ilişki kurma parçasının veya sezgisel içgüdünün yerini alamaz. Kendimizi bulduğumuz, sürekli gelişen teknolojik peyzajdan bağımsız olarak, işimizin en önemli parçaları – teknolojinin yapamadığı şeyler, insan kaynaklarında “insan” – asla eskimiş olmayacaktır. Ancak, roller veya emek-yoğun görevleri otomatikleştirmemize izin verecek, böylece gerçekten önemli olan şeylere odaklanmak için zamanımızı serbest bırakacağız.

Yapay Zeka Nasıl kullanılıyor?

Yapay zeka, İK çemberlerinde bir konuşmadan çok uzaktır – sohbet robotlarından akıllı yardımcılara, tahmine dayalı analitiğe kadar her şey ya günümüzde yetenek edinme alanında aktif olarak kullanılıyor ya da öngörülebilir bir gelecek için olacak.

İK yöneticilerinin üçte birinden fazlası (yüzde 36), günlerindeki en büyük zamanlayıcılardan birinin, aradıklarının bağlamıyla uyuşmayan aday arama sonuçlarını görüyor olduğunu söylüyor. Anlamsal arama yetenekleri, bir işe alımcının basit anahtar kelime aramalarını yorumlayabilir ve bir kullanıcının amacını daha iyi anlamak için özel ontoloji ve taksonomi yapımızı uygulayabilir. Bu, ürünün sadece söylediklerinizi değil, ne demek istediğini anlaması anlamına geliyor. Sonuç, daha doğru arama sonuçlarının yanı sıra kısaltmalar, eş anlamlılar ve ilgili kavramların daha iyi işlenmesidir.

Sahne arkasında, makine öğrenimi teknolojisi, bir adayın belirli bir teklife yanıt verme olasılığını da tahmin edebilir ve bu tür bilgiler, otomatik e-posta erişimini, arama sonucu sıralamasını ve iş öneri algoritmalarını ince ayar yapmak için kullanılır.

Bunlar, yapay zeka ve makine öğrenme teknolojilerinin endüstrimizi modern bir çağa dönüştürmeye yardımcı olmasının yollarından sadece birkaçıdır ve şimdiye kadar gördüklerimiz herhangi bir gösterge ise, gelecek olasılıklarla olgunlaşır.

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.