Her Teknoloji Liderinin Takip Etmesi Gereken 5 Kural Var

facebook
1.408

Geçtiğimiz aylarda yaşanan Facebook ve Cambridge Analitik’in yer aldığı son tartışmalar ve Çiftlikbank benzeri şirket yapılanmaları nedeniyle, üstün iş ve müşteri çıktıları sunmak için verilerle uğraşan şirketlere yönelik inceleme var. Sadece sosyal medya ağları değil, dijital dönüşüm sürecindeki herhangi bir şirket içinde bu durum geçerli. Buna dronlar, yapay zeka ve otonom araçlar gibi yeni teknolojiler ve platformlar kullanan firmalar da dahil.

Güçlü dijital politika çerçeveleri bulunmayan ülkelerde faaliyet gösteren şirketler üzerindeki baskı daha da yoğunlaşıyor. Sonuç olarak, kararların etrafındaki belirsizlik daha büyük ve olumlu eylem için itici güç daha az.

Şirketler ve paydaş grupları ile çalışma deneyimimize dayanarak, dijital dönüşüm çabalarını yürüten veya Dördüncü Sanayi Devrimi teknolojileriyle çalışan liderlere aşağıdaki beş adımı öneriyoruz. Bunlar, yeni teknolojilerle ilgili olası etik meselelerin sağ tarafında onları tutacaktır.

Müşterilerin ne için kaydolduğunu bilmediklerini varsayalım

Müşteriler ücretsiz bir hizmet kullandığında, anlaşmanın şartları zorunlu olarak anlaşılmayacak şekilde yazılır. Servisi acilen kullanmak istediklerinden, bunları okumadan şartları ve koşulları kabul edebilirler. Şartları okumuş olsalar bile, yasal dil ortalama kişi için açık ya da ilişkilendirilemez. İşler ters gittiğinde, liderlere meydan okuyan alanlar gibi.

Müşterilerinize neleri kaydettiklerini anlamalarına yardımcı olmak için dikkatli düşünün. En önemlisi, basit ve bağlanabilir bir dil kullanmak en doğrusu.

Etik eğitimine yoğun olarak yatırım yapılmalı

Her teknoloji şirketinin bunu yapması gerekiyor. Çokuluslu bir şirketseniz, çok kültürlü bağlamları ve ilgili duyarlılıkları anlamak için çalışmalar yapılandırılmalıdır. Hızla değişen bir teknoloji dünyasında, çalışanların kültürel, yasal veya basitçe algılar yoluyla farklı şekillerde ortaya çıkan etik kaygılara karşı ekstra duyarlı olmaları gerekiyor.

Çok uluslu şirketler, bir etik çerçevesi geliştirmek için akran grupları oluşturmak için çeşitli iş gücünden yararlanabilirler. Bu daha sonra çalışanları birden çok coğrafyada ve iş ortamında eğitmek için kullanılabilir. Homojen bir işgücüne sahip, ancak diğer ülkelerdeki müşterileri ile çalışan veya ürün ve hizmetleri coğrafya genelinde müşterileri tarafından kullanılan şirketler, daha sonraki bir tarihte sorunları önlemek için bu hususu ciddiye almalı.

Tasarım aşamasına etik katın

Bu yeni çalışma bağlamında, liderlerin ürün ve hizmetlerinin bireyleri, örgütleri ve hatta toplumları nasıl etkileyeceğini düşünmeleri gerekiyor. Tasarımda ahlaki olmak önemlidir. Bu, ürün ve hizmetlerinizin farklı paydaş grupları tarafından nasıl kullanılacağına ilişkin değerleri ve etik değerleri önceden öngörmek anlamına geliyor. Bunların birçoğu önceden tahmin edilemez, ancak yeterince erken alınan bazı eylemler etkilerini hafifletebilir.

Tasarım aşamasında, ürünleriniz ve hizmetlerinizin doğrudan faydalanıcıları olmamakla birlikte, ufkunuzu genişletebilecek ve daha önce karşılaşmamış olabileceğiniz bir bakış açısı sunabilecek farklı paydaş gruplarının dahil edilmesi de önemli. Şirketler genellikle, kullanıcıları, ürünlerinin farklı şekillerde nasıl kullanılabileceğini anlamak için kullanıyor. Aynı zamanda, ürün veya hizmetlerinin potansiyel olarak nasıl kötüye kullanılabileceği anlamak için çeşitli paydaş gruplarını da kullanmaları gerekiyor.

Ekibinizi yalnızca bir destek ekibi olarak görmeyin

Ekiplerin destek işlevi olduğu günler bitti. Hukuk ekipleri her teknoloji organizasyonunun ayrılmaz bir işlevi haline geliyor. Sürüş hizmeti veren bir sürücünün bir yolcuyla ya da havaalanına yakın bir kişinin piste yakın bir drone ile uçtuğunda ya da bir sosyal medya platformunu kötüye kullandığında, ilgili şirketlerin derhal uygun dil ve eylemle karşılık vermesi gerekiyor.

Liderlerin bu değişimi anlamaları ve tasarım ve ürün yönetimi ekipleriyle birlikte çalışabilecek ekipler oluşturmaları gerekiyor. Kısıtlamalar, birçok farklı alanda ürün geliştirmede gördüğümüz gibi, yenilik fırsatlarıdır. Ekipler, ürün geliştiricilerin yaptıkları şeyin etkilerini akıllarında tutmasına yardımcı olabilecek etik ve değer temelli kısıtlamalar sunuyor.

Politikacılar ile işbirliği yapın ve politik çerçeveleri şekillendirin

Bazı ülke ve liderleri, yeni teknolojilerin benimsenmesini hızlandırmak ve gizlilikle ilgili endişeleri gidermek için politika çerçevelerini proaktif bir şekilde uygulamaya koyarken, birçok ülke çok geride kaldı. Teknolojinin sınırları yok ve nihai ürün ve hizmetler her yerde ki vatandaşlar tarafından kullanılacak. Politika çerçevesine sahip olmayan bir ülkede faaliyet gösteriyorsanız, önemli politika belirleyicilerle işbirliği yapmak, farkındalığı artırmak ve aciliyet duygusu geliştirmek önemlidir.

Bir teknoloji lideri olarak, uygun bir politika çerçevesine sahip olmak en iyi çıkarlarınız içindedir. Toplumlar ve pazarlar geliştikçe işinize yardımcı olacak. Daha geniş bir düzeyde, adil oyun sağlayacak ekosistemi şekillendirmek için çeşitli paydaşlarla nasıl işbirliği yapıyorsunuz?

Bu yeni çalışma bağlamında başarılı olmak için, liderler bir sistem yaklaşımı benimsemeli. Teknolojideki hızlı değişiklikler ve bunların etkilerinin ölçeği, ortalama işlerin müşteri çıkarlarını korumak için daha büyük bir sorumluluğa sahip.

Son olarak, liderlerin yeni teknolojilerden kazanmalarını sağlamak için liderlerin atabileceği beş adımın bir özeti:

– Müşteri şartlarınızda şeffaf, basit ve adil olunmalı

– Ürününüze veya hizmetinize tasarım etiği katılmalı

– Özellikle farklı coğrafyalarda ve kültürlerde çalışırken, kurumunuzda etik konular hakkında ortak bir anlayış geliştirmeye yatırım yapılmalı

– Sadece kriz yönetiminde değil, iş yaklaşımınızın bir parçası olarak proaktif olarak politika çerçeveleri kullanınılmalı

– Ekosistem, her paydaşın çıkarlarını en iyi şekilde değerlendirecek şekilde düzenlenmeli.

*Bu içerik Srikar Reddy ve Vijay Raju tarafından kaleme alınan yazıdan kısmi alıntılar yapılarak yayına hazırlanmıştır.

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.