Japonya’nın Toplum 5.0 Girişimi

robot, technology, future, futuristic, business, high tech, cyber, cyber, sky, fly, blue, technology, data, artificial intelligence, 3D, metal, blue background, studio, science, sci fi, hand, gesture, robotic, tech, illustration, innovation, shiny, chrome, silver, wires, concept, creative
1.761

Ekonomik durgunluğun “Kayıp On Yılı” ndaki sonuçlarından hala muzdarip olan Japonya, endüstrileşmiş dünyanın gördüğü her zamankinden daha radikal bir dönüşüm görüyor.

Japonya tarafından “Toplum 5.0”  olarak tanımlanan  girişim, dördüncü sanayi devriminin teknolojik yeniliklerini bütünüyle birleştirerek yeni bir sosyal sözleşme ve ekonomik model oluşturma amaçlı bir çaba olarak nitelendirmektedir. Bu yenilikleri yaşlanan toplumunun her köşesine yerleştirmeyi öngörmektedir. Bu çabanın temelini oluşturmak, yeni Birleşmiş Milletler küresel hedefleri ve sürdürülebilirlik için bir zorunluluktur. Japonya, kendi sözleriyle “süper akıllı” bir toplum ve dünyanın geri kalanı için bir yol haritası görevi görecek bir toplum oluşturmak istiyor.

Japonya, 2019’da ilk G20 zirvesine ev sahipliği yaptı ve bu büyük girişim, Hitachi başkanının başkanlık ettiği resmi B20 (Business 20) zirvesinde gündemde olacak.

Toplum 5.0 Bileşenleri ve ABD’ye Etkileri

Toplum 5.0, bir dizi kilit ayağa hitap ediyor: altyapı, finans teknolojisi, sağlık hizmetleri, lojistik ve elbette yapay zeka. Japonya’da büyüyen pazarlar etkileyici. Robotikte 87 milyar dolarlık yatırım öngörüyorlar ve IoT pazarı 2019 yılı sonunda 6 milyar dolar olacak.

Bu geride olduğumuz anlamına geliyor. Yapay zeka’nın sadece endüstri için değil, toplumu ilerletmek ve en yaygın sorunlarımızın çoğunu çözmek için neler yapabileceğine yeterince odaklanmadık.

Bu sadece ABD hükümeti tarafından yapılan yatırım eksikliği sorunu değil. Amerika Savunma Bakanlığı önümüzdeki beş yıl içinde yapay zekayı ilerleten yeni programlara yönelik bir taahhütte bulunduğunu açıkladı . Bu konu ABD hükümeti ile özel sektör arasında tam bir ortaklık bulunmamasından kaynaklanmaktadır.

Yapay zeka ve en son teknolojiye sahip tam teşekküllü kucaklama

Yapay zeka finansmanı için hükümetin 1,44 milyar dolar ile birlikte , Japonya Yenilik Ağı Corp, yapay zeka ve büyük verilere odaklanmak için yeniden düzenliyor. 4 milyar dolara büyüyecekleri ve en az 2034’e kadar faaliyet göstereceği tahmin ediliyor . Birçokları gibi İngiltere ve Fransa’da hükümet, toplumun tümünü ileriye taşımak için özel sektörle ekip haline geldi.

Kalıcı toplumsal sorunları ele almak için yeni fikirler

Hükümet ve özel ortaklıkla birlikte, Toplum 5.0, toplumu sarsmaya devam eden sorunları ele almak için yapay zeka’dan yararlanmaktadır. Yapay zeka  yaşlanan bir nüfusun, kirliliğin tuzaklarına  ve en önemlisi, her gün toplumun sürekli değişmesine uyum sağlayacak kadar çevik olan böylesine kapsamlı bir girişimin yaratılmasına nasıl yardımcı olabileceğine bakıyorlar .

Hitachi’de şu an Toplum 5.0’ta yapılan çalışmanın amacı insan merkezli bir toplum oluşturmaktır. Teknolojilerin ve yeniliklerin, insanlara ve ilerlememize yardımcı olmak için, bizi hiçbir şekilde değiştirmeyecek şekilde arttırılması gerekir.

Kaynak:Mark Minevich ,2019,Japan’s ‘Society 5.0’ initiative is a road map for today’s entrepreneurs

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.