Yönetim Danışmanlığının Yapay Zeka Destekli Varoluş Krizi

yapay zeka
1.129

Hepimiz yapay zekâ’nın piyasada yıkıcı bir güç olduğunu anlıyoruz, ancak birçoğumuzun yapay zekâ bilgi birikimi, yüksek bilgi teknolojilerini bile ne kadar derinden etkileyeceğini kabul etmek için hala ikna edici. Yönetim danışmanlığı bunun için en iyi örneği sunuyor. Gezegendeki en zeki insanların bir kısmı ile dolu 250 milyar dolarlık bir endüstri , kendisini iş dünyasının elit, dokunulmaz bir ürünü olarak görmeye eğilimli. Ancak, her yerde hizmetleri bozan piyasa güçlerine karşı savunmasızlar. En yetenekli servisler ortak bir kalıbı takip ediyor: Veri topla, analiz et, iç görü al ve önerileri ilet.

Kendi insan zekasına dayanan derin pazar bilgisi ve iyi içgüdülere sahip çalışanları işe almak yerine , organizasyonlar en yeni ve en büyük verilere yanıt olarak kalıpları öğrenmek ve kararları bağımsız olarak almak için programlar oluşturabilecek anlayışlı kodlayıcılara evriliyor.

Yapay zeka sermaye piyasalarını ele geçirirken, danışmanlık çok geride kalacak mı?

Veriler:  Danışmanlar veri odaklı bir hizmet sunuyor. Tarihsel olarak, veri zorlukları, veriye insan ara biriminin gerekliliğini sağlamıştır. Veriler dağınık… İşlenmesi zor. .. Anahtar veriler genellikle eksik veya erişilmesi zor… Bu sorunlar, temel strateji sorularına veriye dayalı cevaplar arayan şirketlerin uzmanları (danışmanları) oluşturmak, birleştirmek, temizlemek, analiz etmek ve yorumlamak için gerekli olan bir durum yarattı.

Ama işler değişiyor. Birincisi, şirketler verileri ışığında girdiler ve daha fazlasını kendi başlarına toplamaya başladı. Organizasyonlar artık verileri etkin bir şekilde kaydeden ve depolayan yazılım özellikli sistemlerin (satış noktasında, envanter yönetimi, üretim takibi) bir araya gelmesidir . Müşterilerin alışveriş çantalarıyla birlikte ayrılan park alanlarında oturan genç danışmanların günleri hızla sona eriyor.

YAPAY ZEKA, VERİ VE MAKİNE ÖĞRENİMİNDE E-POSTA GÜNCELLEMELERİ

Yapay zeka ve büyük verinin organizasyonlarda stratejinin gelişimini ve uygulanmasını nasıl etkilediğine dair aylık e-posta güncellemeleri almayı önemli gördüğümü belirtmeliyim. Bu verilerin analiz edilmesi söz konusu olduğunda, yazılım aynı zamanda insan davranışları üzerinde hızla ilerliyor. Strateji danışmanları sık sık aynı sorunları tekrar tekrar çözüyor- örneğin ürün grubu karlılığı. Makine zekası, bu iyi bilinen yollara gelince insan zekası ile aradaki boşluğu hızla kapatacak.

Piyasa lideri McKinsey bu değişim için iyi bir konumda olabilir. Pek çok üst düzey strateji firması teknoloji işinde burunlarını döndürürken, McKinsey iç Dijital McKinsey yeteneği ile erken yatırım yaptı ve 2015 yılında da makine öğrenimi deneyimine sahip bir analitik başlangıç ​​olan QuantumBlack’i işine yeni veri yetenekleri getirmek için satın aldı.

Bununla birlikte, genel olarak, danışmanlık sektörü risk altında. Derine gömülü iş ve zihinsel modelleri ile, birçok şirket atlamayı başaramayacak – danışmanlar, işlerini desteklemek için makine öğrenimini kaldıramayacak ve odaklarını, insan temelli işin bölümlerine kaydırmayacaklar. ( İkna etmek, rehberlik yapmak ve koçluk yapmak gibi…)

Danışmanlık şirketleri veya hizmetler sektöründeki bu yeni, veri ve yapay zeka dünyasına nasıl uyum sağlanmalı?

Tüm endüstrilerin makineler ve yeni iş modelleri tarafından kesintiye uğradığı gerçeğini kabul edelim ve danışmanlık hizmetleri ne kadar üst düzey olursa olsun – bundan kaçınılamayacaktır. On yıl önce, uzun mesafeli sürüşün yapay zekadan daha fazla risk aldığını düşündük, ama biz yanıldık. Danışmanlık yapay zeka ve büyük veriden muaf değil.

Yapay zekanın daha büyük bir etki yaratabilmesi için iş gücünü nasıl artırabileceğini ve güçlendirebileceğini belirleyebilir ve o alanda lider olmak için sermaye yatırabiliriz. Analizleri gerçekleştirmek için yapay zeka teknolojisi ile yeni platformlar oluşturmak ve danışmanların ikna edilmesi, motivasyon ve koçluğun insani yönlerini değiştirmesine izin vermemiz gerekiyor.

Öte yandan yapay zeka ve platform iş modellerini anlayan bağımsız yöneticileriniz yoksa, büyük olasılıkla pivot şansınız yok. Değişim en tepeden gelmeli…

Özetle; veriler işin yakıtıdır ve danışmanlık şirketleri, sektörlerdeki geniş deneyimlerini sundukları içgörü ve bilginin ölçülmesinde geride kalmıştır. Örneğin, danışmanlık firmaları genellikle, İK çalışanlarının toplam çalışanlara oranı veya farklı kategorilerde satıcı müzakereleri yoluyla elde edilen ortalama tasarruflar gibi sektörler arasında veri noktaları içeren ölçütlerin listelerini çoğunlukla kayıt dışı tutmaktadır. Bu veriler sadece ortakların kafalarında yaşadığı sürece genişletilemez veya savunmasız değil…

Kaynakça: Megan Beck ve Barry Libert, 2018, Yönetim Danışmanlığı’nın AI Destekli Varoluşsal Krizi, MITSloan Yönetim İncelemesi.

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.