2019 İçin Bilinmesi Gereken 7 İK Teknoloji Eğilimi

İnsan kaynakları 2018
12.439

İnsan kaynakları teknolojisi, bir şirketin bilgi teknolojisi portföyünün en önemli parçası değil. Şirketler, iş gücüne ihtiyaç duydukları her konuda daha stratejik bir biçimde düşünüyor.Şirketler otomasyonu nasıl entegre edebilir  ve çevik çalışma oluşturabiliriz? Yapay zekadan en iyi nasıl istifade ederiz? Bunu planlıyor ve hayata geçirecekleri zamanı kolluyor.

Düzgün bir şekilde hayata geçirilirse İK teknolojisi, bütün sorunları çözmeye yardımcı olabilir.

2019, şirketlerin insan kaynakları için kullandığı teknolojiyi dönüştürmelerini gerektiriyor. Uluslararası gelişmelerden derlediğim 7 eğilime her birlikte bakalım…

1) Bordro Tarih Olacak…

Dijital ödeme sistemleri ile şirketler tanışmaya başladı. ADP Genel Sekreteri Carlos Rodriguez, Ekim 2017de gerçekleştirilen İK Teknoloji Konferansında, şirketin yenilenen bordro hizmetinde, aynı ayın başında Global Cash Card adlı bir dijital ödeme şirketi satın alarak elde edilen teknoloji sayesinde anında ödeme yapacağını söyledi.

Konferansta Rodriguez, “Muhasebe departmanına dayalı haftalık bordro uygulamalarında insanların ücretlerinin eski yollarla 10 yıl daha yapılmasının yolu olmayacaktır” dedi.

Biraz araştırılırsa teknoloji sonucunda insan kaynaklarının nasıl bir evrim geçireceği belli…

2) İnsan Kaynakları teknolojisinde kadınlar için bir kırılım yılı olacak

Kadınlar İK toplumunun en büyük bölümünü oluşturuyor, ancak  İK’nın üst düzeyinde daha az yer alıyor . Daha fazla kadın liderlik rolünün teşvik edilmesi söz konusu olduğunda bu durum hayata rahatlıkla geçirilemiyor. Yaklaşık yüzde 50’si kadından oluşan 4000 kişilik bir iş gücüne sahip  olan Ultimate Software  adlı şirketin Genel Müdür Yardımcısı Vivian Maza’dır. Kadınlar  şirket yöneticilerinin yüzde 43’ünü temsil ediyor. Örnek almakta fayda var.

Kadınların İK  liderlik pozisyonlarına gittiklerini gösteren diğer işaretler, iki önemli İK teknoloji etkinliğinin şimdi kadınlar tarafından yürütülüyor olması gerçeğini içeriyor. Uzun zamandan beri İK teknoloji yayını yapan Jeanne Achille, İK Teknoloji Konferansı’nın İK teknoloji zirvesinde hızla büyümekte olan kadınlar için program başkanlığına geçti.

Uluslararası düzeyde kadınların İK’da rolünü  çok daha fazla konuşacağız…

3) En az bir İK teknoloji haberi araştırın

Bulut tabanlı çekirdek İK yönetimi, bordro platformu, ilk halka arz için yol açtığını söyleyen bir şirket temsilcisi ile görüştüm.

Aslında, zaten bu sütunu daha önce söylemiştim ve iCIMS’in SMS tabanlı bir ATS ve temel İK hizmeti satan TextRecruit’u satın aldığını öğrenince bunu güncellemeliydim. TextRecruit, nitelikli adayları daha ileri boyutta incelemek için  bir işe alımcıya yönlendirmeden önce, iş arayanlardan gelen soruları alan ARI adı verilen ve işe alım görevlilerinin aradığı kısa bilgi için bir İşe alım sohbet botu satıyor. Chatbot, Facebook Messenger ve WhatsApp ile çalışıyor ve IBM’in doğal dil tabanlı süper bilgisayarı olan Watson tarafından destekleniyor.

Yeni başlayanlar iş alanına girdikçe, sızlama sayısının da arttığını duymaya çok şaşırmayın,değişim kaçınılmaz…

4) Yapay zeka duymaktan sinirler yıpranacak

Yapay zeka tabanlı İK teknolojisinin etrafında,Türkiye’de henüz bir şey görmediniz. Bir tahminime göre, şirketlerin çalışanlarının yüzde 20’sini 2020 yılına kadar Yapay zeka ile ilgili faaliyetlere adaması gerekiyor. Sadece şirketler, işi yapabilecek çalışanları bulmaya çalışmakla kalmayacak, bunu yapmak için yapay zeka kullanıyor olacak…

Bu ivme göz önüne alındığında, İK teknolojileri şirketlerinin Yapay zeka  veya makine öğrenimini mevcut ürünlerine nasıl dahil edeceğini ve ya teknolojiler etrafında yeni hizmetleri nasıl  inşa edeceklerini düşünmek hiç de şaşırtıcı değil.

Tedarik ve işe alım işlemlerine ek olarak, başarı planlama, öğrenme, iş görüşmeleri, iş sağlığı ve çalışan yardım programları da dahil olmak üzere diğer İK  işlevleri için yapay zeka, makine öğrenimi ve doğal dil işleme hakkında bu yıl daha fazla bilgi öğreneceğiz.

5) Yeni devler mevcut devleri gölgede bırakabilir

İK teknolojisi, büyük oyuncular için, Oracle, SAP, Workday, ADP ve en son olarak Microsoft’tan 2016’da LinkedIn’i satın alarak oluşan en büyük oyunculardan yoksun değil. 2017’de Google ve Facebook, iş arama ile ilgili özellikleri kendi tekliflerine ekleyerek kulübe katıldı. Google üç hizmet sundu: İşverenlerin iş ilanlarıyla Google arama sonuçlarında görünmesini sağlamak için bir yol, İş kurullarının sitelerindeki aramaları iyileştirmek için ekleyebilecekleri bir arama motoru API’si ve  ücretsiz, bir başvuru takip sistemi olarak tanımlanan Google Hire. Facebook bir İşletme işlevi ekledi  ve iş ilanlarını 2 milyar aylık kullanıcıya göstermek için işverenlerin iş içeriğiyle ortak arayışında.

Bu oyunculardan bazıları doğrudan rakip. Örneğin, Oracle, SAP ve Workday, aynı çekirdek İK teknoloji istemcileri için mücadele ediyor ve Google ve Facebook, Microsoft, LinkedIn ‘in uzun zamandır yolunu bulmaya çalışıyor. Fakat boyut, başarının otomatik bir göstergesi değil. Facebook’u işle ilgili hizmetler için kullanmaya yönelik daha önce yapılmış olan girişimler, hepsi üçüncü taraflar tarafından yürütülmesine rağmen başarısız olduğunu unutmamak gerekir.

6)Daha iyi kurumsal eğitim ve daha fazlasını görmek için bekleyin

Şirketler, özellikle makine öğrenimi üzerinde çalışan mühendisler ve veri bilimciler gibi hızlı büyüyen işler için, arayan tüm becerileri ve nitelikleri olan iş adaylarını bulmanın imkânsız olduğunu düşünüyor. Şirketlerin kıtlığın üstesinden gelmek ve mevcut çalışanların yeni beceriler kazanmalarına yardımcı olmak için eğitimlerini arttırmaları muhtemel,Aynı zamanda şirketler, öğrenmeyi ve gelişmeyi daha demokratik, kendi kendine yöneten ve genç işçilere hitap edecek şekilde yeniden tasarlamaları gerekiyor. Örneğin; Accenture, kişiselleştirilmiş nanolearning’in bu tarzına geçen bir şirket. Birazcık araştırmayla diğer şirketlerin bu yolu izleyeceği net bir şekilde görülüyor…

2018’de ayrıca, daha fazla şirketin eğitim için sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik kullandığını göreceğiz. Çünkü VR eğitimine kendini adamış bir şirket olan UPS 2017 sonlarında, temel güvenlik protokolleri hakkında yeni sürücüler öğretmek için VR kulaklıklar içine yansıtılan 360 derecelik sokak sahnelerini kullanmaya başladı

7) Vardiya planlaması yazılımı için iyi zamanlar geliyor

Daha fazla belediye ve devlet, saatlik işçiler için öngörülebilir kaymalar gerektiren yasalar çıkardığından, şirketler bunu, mümkün olan en verimli şekilde yapmanın yollarını bulmaya çalışıyor; bu da vardiya planlaması yazılımı yapan İK teknolojileri şirketleri tarafından fark edilmemiş bir gerçek….

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

3 Yorumlar
 1. Leyla Eroğlu diyor

  Yeni içerikler bekliyoruz.

 2. Libby E. diyor

  Hi , interested blog
  Kind Regards,
  Libby

 3. Libby Evans diyor

  Hi there

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.