Ufak İşlere Bakın Fakat Ayrıntılarda Boğulmayın

hr
3.941

1 Ufak İşlere Bakın Fakat Ayrıntılarda Boğulmayın

Uğraşmaya vakti olmadığı için, diğer tarafta birçok önemli konu halledilmek üzere kendisini beklerken, üst kademedeki bir yöneticinin, astının kendisi kadar ve belki de kendisinden daha iyi yapabileceği küçük işlerle vakit kaybetmesi büyük bir kusurdur.Diğer bir deyişle ayrıntılarda boğulma kaybettirir.

Bazı yöneticiler, kendilerinin küçük detaylarla bizzat uğraşmalarının çok yararlı olduğunu zannediyorlar. Bazıları da kendilerinin el sürmediği bir işin iyi sonuç vereceğine bir türlü inanmıyor ve bu düşünce yüzünden birçok işin kendi yokluklarında yüzüstü kalmasına neden oluyorlar.

İş başında bulunan bir insanın, daima meşgul görünmesi gerektiğine inananların fikirlerine bakılmaksızın, yönetici bilmelidir ki kendisi inceleme, analiz, yönetim ve denetim için zihin ve hareket serbestisini daima korumak zorundadır.

Ayrıntılarda Boğulmayın.Bizzat kendisinin yapmaya mecbur olmadığı her işi kendi ast ve kurmaylarına bırakması gerekir. Böyle yapmakla, sürekli kendisinin dikkatini gerektiren işlere ancak vakti kalacaktır.
Şunu da ilave edeyim; ayrıntıda boğulmamalı derken, yönetici ufak işlere bakmamalı demek istemiyorum. Bir yönetici her şeyi bilmelidir. Fakat asla ne her şeyi görebilir ne her şeyi yapabilir. Yeter ki her işe ayıracağı zaman, kendisine büyük işleri ihmal ettirmesin. İyi kurulmuş bir yönetim sistemi bunların hepsini önlemiş olmalıdır…

 

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.