Bir CEO’nun İdeal Görev Süresi Ne Kadar Olmalı?

Ceo
1.478

CEO görev süresi gün geçtikçe uzuyor. Bir yönetici araştırma ve kıyaslama firması olan Equilar Inc., S & P 500 şirketlerini incelemiş ve ortalama CEO görev süresinin 2004 yılında 6.6 yıldan 2014’te 7,4 yıla, 2015 yılında ise 8,1’e  2017’de 9,3 yıla yükseldiğini gözlemlemiş. Bu bilgilerden hareketle Türkiye’de İdeal CEO Görev Süresi’ne kafa yoralım.

CEO’nun görevi ne olmalı?

Genel Müdürlük görevini belirleyen birçok faktör olduğu gibi, bu soruya verilebilecek net bir cevap yoktur. Net konuşabilmek için ilerlemeyi görebilmeniz ve başarılı olma şansının olduğunu hissetmeniz gerekiyor.

Örgütsel büyüme ve dönüşüm büyük bir belirleyici rol oynuyor. Bir iş yaşam döngüsündeki farklı noktalardaki firmalar bir liderde farklı nitelikler gerektirir. Büyüme aşamalarında, her şey gibi, farklı becerilere ve yeteneklere sahip olmak ve bu işte performansa sahip olmak gerekiyor.

Uzun Dönemler İçin Vaka Çalışması

Statükoyu sürdürmenin üst kısımda bir değişiklik gerektirmeyeceği bir gerçek. Ayrıca, açık bir ardıl planı olmayan firmaların patronlarını da daha uzun tutacağı düşünülüyor.

Ne yazık ki, çoğu firma CEO’nun değişikliğine çok üzülüyor . Kurumsal Yönetim Derneği tarafından yapılan 2014 araştırması, kamu ve özel şirketlerinin üçte ikisinin resmi CEO değişim planı olmadığını göstermiştir. Korn Ferry’nin yaptığı araştırmaya göre, şirketleri bir arka plana sahip olan yöneticilerin sadece üçte biri, memnun olduklarını söylüyor.

Bazı CEO’lar basitçe organizasyonun güvenine sahip oldukları için devam edebilir, bu da şirketin kültürü için büyük bir destek olur. Bir işletmenin güvenilir bir yönetici iznine sahip olması zordur, çünkü olmayan birini kazanmaktan korkarlar. Bildiğin şeytan senin bilmediğin şeytandan daha iyidir anlayışı hâkim…

Kısa Dönemler İçin Vaka Çalışması

Bir CEO, işin bir sonraki aşaması için en iyi olmadığını fark ettiğinde kısa bir süre daha devam edebilir. Örneğin, bir CEO, işin büyük bir dönüşümünü yapmaya başlayabilir, ancak bu süre bir kere, yeteneklerini aştıktan sonra, kurulu bir operasyonu yürütmek için daha az uygun olduğunu fark eder. Bu nedenle, bu yönetici için harekete geçme zamanı olabilir. Bu, başlangıçtaki bir ortamda, şirket yöneticilerinin çok az yönetimsel veya hiç yönetici olmayan bir deneyime sahip olmalarının, günlük operasyonlarını yürütmek için daha deneyimli bir yöneticinin lehine, tavsiye rollerine geri adım atmalarıyla ortaya çıkıyor.

İyi liderler gibi hissediyorum – derinden ilgilenen ve günlük olarak çalışanlarıyla bağlantılı olan ve kültürü gerçekten önemseyen, başarılı çalışanlara önem verenler – bu tip liderlerin kaçınılmaz olarak görmek istediklerini düşünüyorum. Bu tarz CEO’ları, uzun süreler boyunca bir pozisyonda görmek neredeyse imkânsız.

Şeffaflık, bazı durumlarda iyi bir şey olabilir, ancak bugün her zamankinden daha yaygın. Bu, CEO’nun hesap verebilirliğinin ortaya çıkmasının daha muhtemel olduğu anlamına geliyor, ki bu da daha fazla ciroya yol açabiliyor…

Ön bilgi yoğun bir ekonomide saklanmak daha kolaydı. Şimdi saklanmak çok daha zor…

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.