Etkili Yöneticiye Yedi Emir

etkin yönetici
2.754

Etkili Yöneticiye  Yedi Emir

1)Proaktif ol.

Üstün etki gücüne sahip bir yöneticinin ilk ve en temel alışkanlığı budur. Proaktif bir yönetici, koşullara mahkum olmadan karar vermelidir. En genel anlamda proaktif bir yönetici, yapabileceğim bir şey yok demez,seçeneklerinize bir bakalım demesi gerekir.

2)Sonunu düşünerek işe başla.

Çok çalışıp didinmek, çok etkili olmak için yeterli değil.

3) Öncelikli işleri öne al.

Bağımsız iradenizle önemli olanla önemsizi, ivedi işlerle ivedi olmayan işleri birbirinden ayırmayı en net haliyle öğrenmek zorundasınız.

4) İki taraf da kazansın diye düşün.

Başkalarının başarısızlığı size hiçbir şey kazandırmaz. Ben kazanırsam sen kaybedersin demeyin.

5)Önce anla, sonra kendini anlat.

İnsanlar arasındaki etkili iletişimin anahtarı budur. Bütün gerçek profesyoneller önce teşhis koyar sonra reçete yazar.  Teşhise güvenmiyorsanız ilaca ya da tedaviye güvenmemek gerekir!

6) Sinerji yarat.

Birbirilerine güven duyan insanlardan kurulu bir takım belirli bir yaratıcı üretimi hedefleyerek bir araya gelip entelektüel  bir iletişim kurabilmişlerse, bir sinerji doğacaktır. Orada bütün, parçaların toplamından daha büyük olacaktır.

7)Kendini yenile!

Etkili bir yönetici kendini sürekli yenilemesini bilmeli ve bunu hayatının her alanında yapmalıdır. Yalnızca zihinsel alanda değil , bedensel olarak da buna önem vermeli ayrıca duygusal planda da olgunlaşmaya, ruh yapısını da dengeli bir derinliğe ulaştırmaya özen göstermeli.

Balzac’ın deyişiyle: Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak koşuldur…

 

*Covey,Fortune 500

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.