Süperstar gibi Bireysel Katkıda Bulunanlara İhtiyacımız Var

yönetici
1.338

Birisi bana yönetici, müdür ya da direktör olmak istediğini söylediğinde, onlara basit bir soru sorduğumdan emin oluyorum: Neden? Yıllar boyunca sayısız cevap duydum: Daha fazla para kazanacağım. Daha başarılı olacağım. Bu şirkette uzun zamandır varım ve bir sonraki adımım vb…

Bu cevaplardan herhangi biri doğru olsa da, yönetici olma nedenleri yoktur. Aslında, yönetim için sadece 10 kişiden 1’i seçilecek. Yine de, şirketler tarafından değil, aynı zamanda toplum tarafından belirlenen bir kariyer beklentisi var. Sonuç olarak pek çok çalışan, kariyerlerini ilerletmek için başka bir seçeneğe sahip olmadıklarını düşünüyor.

Bu arada, bireysel katkıda bulunanlar, genellikle bir yol bulmak için mücadele ediyor. Ve birçoğu istemedikleri yönetim rollerini üstleniyor.

Yönetim Rolü Dağıtmaktan Vazgeçilmeli

Birçok şirketin bana söylediği gibi, “Eğer başarılı olursanız, sizi daha fazla para kazanacağınız bir yönetim rolüne teşvik edeceğiz’’ sözlerin içi boş.

Bu, çalışanlarda kariyer rotası hakkında gerçekçi olmayan bir beklenti yaratır. Doğru kişileri yönetim rollerine tanıtmaya yardımcı olmak için, yönetici işinin ücret artışı ve isim değişikliği dışında ne olduğu konusunda daha şeffaf olmak zorundayız. Oysa şirketlerin söylediği şu olmalıdır: “Zaman geldiğinde, yönetimin sizin için doğru bir eşleşme olup olmadığını veya bireysel bir katılımcı olarak devam etmenizin gerekip gerekmediğini göreceğiz. Her iki durumda da, bu şirkette kariyerinizi büyütmeye devam etmek için size kaynak ve destek vereceğiz. ”

Çalışanlarla Kariyer Yolları Hakkında Düzenli Konuşmalar Yapılmalı

Glassdoor’a göre, çalışanların yıpranmasının en önemli nedenlerinden biri, kariyer yolu eksikliği ve yeterli tazminattır. Harvard Business Review araştırmacıları , işçilerin yüzde 73’ünün kariyerlerini ilerletmek için işverenlerini bıraktığını tespit etti.

Yöneticiler , çalışanlarıyla bu ciroyu azaltmaya yardımcı olmak için kariyer yolları konusunda düzenli konuşmalar yapmalıdır . Organizasyonda bu kişinin doldurabileceği bir boşluk var mı? Onların gelişimini ölçebilmemizin bir yolu var mı? Katkıda bulunanlar için resmi bir kariyer yolu olmayabilir, ancak bir araya gelmek için onlarla birlikte çalışmaya istekli olduğunuzu gösterin.

Kariyer Hedeflerine Doğru Eğitim ve Gelişim

Yönetici hiyerarşisi var çünkü birisinin diğer insanların performansını yönetmekten sorumlu olması gerekiyor. Yöneticiler daha fazla para alıyorlar çünkü çok daha fazla sorumlular.

Bireysel katkıda bulunanların kariyerlerinde büyümeleri için, hesap verebilirliklerini işletmenin “alt çizgisine” arttırmaları gerekir. Öyleyse neden bireysel katkıda bulunanların şirkette maksimum etkiye sahip olmasına yardımcı olacak atölye çalışmalarına ev sahipliği yapmak yaygın bir uygulama değil?

Bireysel Katkıda Bulunanlar Kutlanmalı

Gallup araştırması , tanınma eksikliğinin, güçlü performans göstericilerin şirkette kalabileceği veya ayrılabileceği en önemli nedenlerden biri olduğunu ortaya koymaktadır . Yöneticiler için tanıma doğal olarak gelir. İşlerinin çoğu başkalarının önünde olur. Herkesi organize etmeye yardım ediyorlar, akıl veriyor, sorun gideriyorlar. İnsanların bu çalışanların ne kadar iyi çalıştığını ve şirket için neden önemli olduğunu bilmelerini sağlamanın yollarını bulun.

Şirketler yıldız oyuncularını kaybetmek istemiyor . Ancak onları yönetmek için onları yönetmeye değil, kendi başlarına büyümelerine yardımcı olacak ve işinize en çok değer katmaya devam edecek bir kariyer yolu bulmalarına yardımcı olun. Genel olarak, bireysel yıldızları oldukları rock yıldızları gibi ele almalıyız. Sporda, tüm tanıtımları alan süper kullanıcılardır – süper starlar. Onlara işgücünde de spot ışığı verelim.

Yeni yazılardan ve güncellemelerden hemen haberdar olmak için bildirimlere abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.